Górnictwo: ZG Janina ma dostarczyć ciepło dla Libiąża

1740062466 list pkw

fot: PKW

List intencyjny został podpisany w czwartek, 20 lutego

fot: PKW

W Libiążu ruszył projekt, którego celem jest wykorzystanie do celów ciepłowniczych lokalnych zasobów - ciepła z miejscowej kopalni. W czwartek, 20 lutego, przedstawiciele Południowego Koncernu Węglowego, Veolii Południe z Grupy Veolia term oraz partnerów technologicznych: Energotherm, Instytutu Techniki Górniczej Komag i Robert Moritz Innoworks podpisali list intencyjny inicjujący współpracę.

W ramach wspólnych prac partnerzy opracują technologię odbioru ciepła z podziemnych zasobów - należącego do PKW - Zakładu Górniczego Janina, a następnie podniesienia jego parametrów za pomocą pomp ciepła dużych mocy i zasilenia nim lokalnej sieci ciepłowniczej. Uczestnicy projektu przystąpią również do analizy możliwości współpracy dotyczącej określenia potencjału wykorzystania odnawialnych źródeł energii poprzez zabudowę podziemnych wymienników oraz magazynów pełniących rolę układów buforowych optymalizujących pracę sieci. Umożliwi to działanie systemu ciepłowniczego na stałym, optymalnym poziomie, z najwyższą dostępną sprawnością.

- Kopalnie wchodzące w skład PKW są dziś nowoczesnymi zakładami górniczymi. Dzięki inwestycjom przeprowadzonym w ostatnich latach kluczowe wskaźniki ekonomiczne wydobycia w Zakładzie Górniczym Janina należą dziś do najlepszych w kraju. Ciągle jednak poszukujemy obszarów, które mogą poprawić wyniki zakładu i naszej spółki, ale również wpisać nas w europejską zieloną transformację. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzięki projektowi będzie można zapewnić stabilne ekonomicznie dostawy ciepła dla Libiąża, gdzie mieszkają nasi pracownicy - mówi Łukasz Deja, prezes zarządu Południowego Koncernu Węglowego, cytowany w komunikacie prasowym.

PKW będzie aktywnie uczestniczyła w pracach, udostępniając zakład w Libiążu i niezbędne informacje, jednak nie poniesie dodatkowych kosztów związanych z ich realizacją.

Partnerzy zakładają, że źródłami energii pozyskanej z kopalni mogą być m.in. bezpośrednio górotwór, woda pochodząca z systemu odwadniania kopalń, powietrze z wentylacji podziemnego systemu szybów i chodników, ścieki z instalacji technologicznych kopalni, instalacje do produkcji chłodu. Dla pełnego wykorzystania OZE przewiduje się zabudowę podziemnych wymienników ciepła oraz magazynów będących układami buforowymi optymalizującymi pracę sieci i systemu. Rozwiązanie umożliwi również świadczenie dodatkowych usług regulacji systemowych, zarówno po stronie sieci cieplnej, jak i elektroenergetycznej.

Veolia Południe jest dostawcą ciepła dla części Libiąża, jej produkty trafiają do 2020 mieszkań (ponad 5 000 mieszkańców). Miejscowa ciepłownia posiada 8 MWt mocy zainstalowanej. Spółka dysponuje siecią ciepłowniczą o długości 6470 metrów z 58 węzłami ciepłowniczymi.

- Od kilku lat w naszych ciepłowniach i elektrociepłowniach realizujemy strategię dywersyfikacji paliw. Szukamy synergii, w każdej lokalizacji budujemy optymalny miks energetyczny, który gwarantuje większe lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Naszym klientom chcemy zapewnić dostawy ciepła i ciepłej wody zgodnie z wysokimi standardami ochrony środowiska i na stabilnych ekonomicznie warunkach - mówi Edyta Żabczyńska, dyrektor rozwoju, członek zarządu Veolii term.

W ostatnich latach spółki należące do Grupy Veolia term zakończyły inwestycje w ciepłowniach i elektrociepłowniach w: Szczytnie, Chrzanowie, Leżajsku, Bolechowie, Kraśniku, Międzyrzecu Podlaskim, Świeciu, Przasnyszu, Tarnowskich Górach, Porębie, Lidzbarku Warmińskim, Wrześni i  Krotoszynie. W 2025 r. ruszają kolejne projekty w Chrzanowie, Świeciu i Wrześni.

- Każda z inwestycji jest potwierdzeniem naszych kompetencji w obszarze tworzenia efektywnych i często innowacyjnych rozwiązań energetycznych. Projekt zainicjowany wspólnie z PKW i partnerami technologicznymi w Libiążu traktujemy jako referencję. Osiągnięcie założonych celów pozwoli wdrożyć takie rozwiązanie również w innych lokalizacjach - zapewnia Wojciech Noga, prezes zarządu Veolii Południe.

Uczestnicy projektu nie wykluczają rozszerzenia swojego składu o kolejne podmioty.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.