Chwiejna środa na warszawskiej giełdzie

W środę, 4 września, na warszawskim parkiecie dominował zróżnicowany obraz - WIG20 i WIG poszły w dół, pozostałe indeksy wzrosły. W gronie blue chipów najsilniej zniżkowały JSW, PGNiG i Lotos.

Na środowym zamknięciu WIG20 spadł 0,2 proc. do 2.102,73 pkt., WIG zniżkował 0,1 proc. do 56.176,46 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,3 proc. do 3.787,40 pkt., a sWIG80 zyskał 0,3 proc. do 11.631,36 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 978 mln zł, z czego 874 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

W trakcie sesji na rynek napłynęła informacja, że siedem giełd regionu Europy Środkowo-Wschodniej tworzy indeks CEEplus grupujący około stu najbardziej płynnych spółek regionu - poinformowali przedstawiciele giełd.

Pierwsza wartość nowego indeksu zostanie opublikowana po zakończeniu środowej sesji GPW.

CEEplus będzie indeksem cenowym, który będzie jednocześnie instrumentem bazowym dla funduszu pasywnego TFI PZU, o nazwie inPZU CEEplus.

W czwartek GPW w Warszawie poda również zmiany w portfelach indeksów WIG20, WIG20TR, mWIG40, mWIG40TR, sWIG80, sWIG80TR, WIG30, WIG30TR.

Po otwarciu ponad 20 pkt. powyżej wtorkowego zamknięcia WIG20 wszedł w fazę spadkową, która trwała do końca notowań.

Indeks okazał się jednym z najsłabszych, obok czeskiego PX, w regionie - pokaźne zyski odnotowały rosyjski RTS - wzrost o 2,0 proc. i turecki BIST100 - o 1,2 proc.

DAX zyskał 0,83 proc., a S&P500 zwyżkował 0,78 proc. o 17.20.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile wyniesie wzrost PKB w 2026 roku? Prognoza PKO BP

Wzrost PKB w 2026 r. wyniesie 3,5 proc., a w 2027 r. spowolni do 2,8 proc. ze względu na spadek inwestycji po zakończeniu Krajowego Planu Obudowy - prognozują ekonomiści banku PKO BP.

Saługa: Naszą ambicją jest, żeby przemysł nadal był na Śląsku

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa stwierdził, że śląski przemysł musi dostosować się do pędzącego świata.

Huta Częstochowa zakończyła remonty i uruchomiła już produkcję zbrojeniową

Huta Częstochowa zakończyła prowadzone od maja tzw. remonty średnie stalowni oraz walcowni i przywraca pełną produkcję - poinformował  prezes huty Adrian Sienicki. Zaznaczył, że huta uruchomiła już produkcję zbrojeniową.

Studenci w Koksowni Przyjaźń. Zobaczyli mieszankę wsadową i baterie koksownicze

Jaką drogę musi pokonać bryła węgla, aby stała się jednym z najważniejszych surowców dla światowego hutnictwa? Odpowiedź na to pytanie poznawali studenci Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas wizyty w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej należącej do JSW Koks.