Chorzów: chcą podpiąć do sieci ciepłowniczej kilkaset budynków

fot: Andrzej Bęben/ARC

78 reprezentantów spółek, z różnych obszarów, m.in. zarządzania zasobami ludzkimi, ryzyka, ratownictwa górniczego, strategii, sprzedaży, obsługi klienta, a także członkowie rady społecznej, zdefiniowało wartości, które będą wsparciem w realizacji nowej wizji i misji Grupy

fot: Andrzej Bęben/ARC

Podłączenie do sieci ciepłowniczej niemal 800 budynków w Chorzowie zakłada samorząd tego miasta. Będzie ono jednym z ośmiu, którym w zwalczaniu dotykającego region smogu pomoże program likwidacji niskiej emisji spółki Tauron Ciepło.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka chorzowskiego magistratu Karolina Skórka, do Chorzowa miałoby trafić ok. 60 mln zł z wartego 250 mln zł budżetu programu Taurony Ciepło. Dzięki tym środkom do sieci może zostać podłączonych m.in. wiele budynków komunalnych, głównie z centrum miasta i Starego Osiedla w dzielnicy Batory. Pod uwagę brane są też inne miejsca.

Przygotowywany przez Tauron Ciepło program likwidacji niskiej emisji ma m.in. zmierzać do poprawy jakości powietrza w regionie - zanieczyszczonego wobec spalania złej jakości paliwa w domowych piecach. Spółka akcentuje, że przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci oznacza zmniejszenie liczby indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio przekłada się na ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Program spółki ma objąć osiem z miast konurbacji katowickiej (spośród większej liczby dotkniętych problemem niskiej emisji). Będą to: Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec i Świętochłowice.

W programie spółka założyła przyłączenie do sieci do 2020 r. odbiorców, do których ma trafić ogółem ponad 180 megawatów mocy cieplnej. W perspektywie ma to oznaczać roczną redukcję emisji do atmosfery ok. 52 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton pyłów zawieszonych.

W dotychczasowych kontaktach z chorzowskimi samorządowcami przedstawiciele Tauronu Ciepło wskazywali, m.in. że dokładny zasięg inwestycji będzie zależał głównie od zainteresowania odbiorców. Sieci przesyłowe, osiedlowe i przyłącza mają powstawać tam, gdzie zarządcy budynków zgłoszą zapotrzebowanie i złożą wnioski o przyłączenie. Dotąd takie wnioski złożyli odbiorcy z okolic chorzowskich ulic Bogedaina, Dąbrowskiego, Żwirki i Wigury czy Truchana.

Potencjalni odbiorcy nie muszą przy tym koniecznie znajdować się w obszarach miasta założonych przez spółkę do objęcia programem. Wnioski mogą składać wszyscy zainteresowani jej ciepłem sieciowym (zarządcy budynków, wspólnot, spółdzielnie). Tauron Ciepło deklarował, że w razie możliwości technicznych i ekonomicznego uzasadnienia przyłączany będzie każdy budynek.

Kwestie formalne związane z wnioskiem załatwia w imieniu mieszkańców właściciel budynku, zarządca lub spółdzielnia. Obok złożenia wniosku należy udostępnić pomieszczenie na węzeł cieplny oraz na własny koszt i własnym staraniem wykonać instalacje wewnętrzną. Spółka liczy tu, że jej oferta w ramach programu zachęci odbiorców do ubiegania się o zewnętrzne wsparcie na takie działania.

Aby zapewnić sobie środki na realizację swoich zamierzeń Tauron Ciepło w grudniu ub. roku złożył wnioski o dofinansowanie w naborze programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej", który koordynuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ten zestaw działań przygotowany przez katowicki WFOŚiGW ma być sfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 - w ramach tzw. działania 1.7. Program obejmuje cały subregion centralny woj. śląskiego. Jego budżet to blisko miliard złotych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.