Chory na chlebowe suchoty – czyli wręcz przeciwnie; wygląda aż za dobrze.
Chudy jak pieczka – no to już bardziej wysuszony być nie może.
Ci co majóm to społym, ci co niy majóm... tyż społym – no cóż, swój swego się trzyma.
Ciapu, ciapu kapusta, ciapu, ciapu groch – to człek nie wymagający, żyjący byle jak; jednym słowem: abnegat. Cióng łycko, co byś mioł wdycko – staraj się, staraj, to ci nie zabraknie.
Cicho, bo staro baba kicho! – zamknijcie się na chwilę, do jasnej cholery! Albo: no, posłuchajcie, bo zaraz coś głupiego palnie.
Rozruch Maszyn Industriady 2026 - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson
To będzie artystyczna podróż między tradycją a technologią - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbędzie się Rozruch Maszyn Industriady 2026. W programie wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia i teatr uliczny. - Wydarzenie będzie efektownym prologiem przed weekendową Industriadą, organizowaną w 48 obiektach na terenie województwa śląskiego – podkreślają w Instytucie im. Wojciecha Korfantego, który organizuje festiwal.