Chiny zamykają i łączą kopalnie
W Shanxi działa obecnie 2822 kopalń. Władze prowincji - poprzez konsolidacje, fuzje i przejęcia oraz zamknięcie małych kopalń - zamierzają zmniejszyć ich liczbę do 1500.
Jak podkreślają analitycy dotychczasowe rozdrobnienie powoduje problemy z kontrolą wydobycia i dystrybucji węgla. O skutecznej kontroli można mówić dopiero wtedy, gdy co najmniej ok. 70 proc. produkcji pochodzi z dużych kopalń. W Shanxi tak nie jest. Obecnie zaledwie połowę węgla wydobywają duże zakłady.
Małe kopalnie sprzedają węgiel na lokalnych rynkach, nie przejmując się brakami w innych częściach. Dlatego – według Hou Wenjin, z Shanxi Coal Industry Bureau (SCIB), cytowanego przez portal coalresource.com – ich działalność destabilizuje rynek. - Ma również wpływ na normalne dostawy węgla energetycznego do elektrowni – uważa Hou Wenjin.
SCIB poprosiła producentów węgla kamiennego, aby dostosowali produkcję i dostawy zgodnie z zapotrzebowaniem, tak aby zachować równowagę na rynku.
Dlatego władze prowincji, aby zwiększyć koncentrację wydobycia, będą wspierać działania zmierzające do tworzenia dużych i średnich kopalń, które stosują nowoczesne maszyny i urządzenia. To umożliwi zwiększenie zdolności wydobycia oraz ograniczy ryzyko braku węgla na rynku.