Chinalco i Alcoa mają 12 proc. akcji Rio Tinto

Aluminum Corp. of China i amerykańska spółka z tej samej branży Alcoa za 7,2 mld funtów (14mld USD) kupiły udziały w trzeciej co do wielkości na świecie firmie wydobywczej Rio Tinto. Transakcja ta niewątpliwie utrudni zapowiedziane przez BHP Billiton kupno australijsko-brytyjskiego rywala tego potentata rynku surowcowego.

Chinalco, jak nazywane jest chińskie przedsiębiorstwo państwowe, i Alcoa nie mają zamiaru składania oferty przejęcia Rio Tinto po kupnie na rynku 12 proc. jej akcji - poinformowały obie spółki we wspólnym oświadczeniu. Chinalco jest największym w Chinach producentem aluminium, a Alcoa zajmuje trzecie miejsce na świecie w tej branży - napisał \"Parkiet\".

Obie spółki nie kryły niezadowolenia z planowanego połączenia BHP z Rio Tinto i zamiarów zablokowania tej transakcji. W wyniku takiej fuzji powstałby bowiem największy na świecie dostawca aluminium i węgla. Spółka ta kontrolowałaby także jedną trzecią światowego rynku rudy żelaza. Przy tak silnej pozycji mogłaby skutecznie wpływać na poziom cen surowców. Ich trzykrotny wzrost w minionych pięciu latach i tak jest już bardzo odczuwalny zwłaszcza dla takich krajów jak Chiny, których gospodarka rozwija się w tempie ponad 10 proc. rocznie i które zużywają najwięcej na świecie właśnie aluminium, ale także miedzi, rudy żelaza i węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Orlen zabezpiecza nawet jedną czwartą zapotrzebowania na ropę

Orlen zawarł z Equinorem trzyletnią umowę na dostawy ropy ze złoża Johan Sverdrup na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy rozpoczną się we wrześniu, a zakontraktowany wolumen może sięgnąć ponad 9 mln ton rocznie, co odpowiada nawet jednej czwartej rocznego zapotrzebowania Grupy Orlen na ropę. Surowiec będzie trafiał do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, wzmacniając bezpieczeństwo dostaw w regionie.

Węgiel wraca do łask. Polacy chcą się nim ogrzewać

Sprzedaż kotłów na węgiel wzrosła w drugim kwartale 2026 r. o 15-20 proc. – szacuje Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Branża wskazuje, że wpływ miały na to m.in. ceny pelletu, a węgiel jest obecnie łatwiej dostępny i tańszy.

W Górniczej o JSW, wynikach kopalń i sporach o tym, kto likwidował górnictwo

Czy JSW musi naprawdę pożegnać się z tematem zwrotu składki solidarnościowej? Które kopalnie fedrują najwięcej? I dlaczego górnicy z Bogdanki są rozczarowani? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 21 sierpnia. 

Zapasy gazu w magazynach UE przekroczyły 61 proc., w Polsce prawie 90 proc.

Zapasy gazu ziemnego w magazynach UE wynoszą 61,6 proc. wobec średniej 5-letniej na tę porę wynoszącej 78,8 proc. W magazynach jest 696,27 TWh gazu - wynika z wyliczeń firmy Gas Infrastructure Europe. W Polsce w magazynach mamy 32,95 TWh tego paliwa, a ich zapełnienie sięga 89,4 proc.