Chętnych do pracy w PGG nie brakuje

fot: PGG

Węgiel do lamusa? Niekoniecznie

fot: PGG

Polska Grupa Górnicza nie ma problemu z brakiem kandydatów do pracy, ale w perspektywie 10-12 lat wielu specjalistów zyska uprawnienia emerytalne.

W Sejmie na posiedzeniu podkomisji ds rynku pracy w tym tygodniu dyskutowano o kierunkach rozwoju zatrudnienia w przemyśle górniczym.

- Jeżeli chodzi o zatrudnienie, nie mamy problemów z kandydatami do pracy. Korzystamy z rynku pracy. Mamy bazę kandydatów, która funkcjonuje trzy lata. Łącznie było tam zapisanych ponad 26 tysięcy ludzi. Dzisiaj czynnych kandydatów jest prawie 9 tysięcy – tłumaczył posłom szef departamentu personalnego PGG Damian Czoik.

Dyrektor poinformował też, że poziom zatrudnienia w spółce utrzymuje się obecnie się w granicach 37 tys. osób.

Według niego trudniej o fachowców, np. elektryków. Tu same uprawnienia nie wystarczają, bo trzeba też nowego specjalistę przystosować do pracy, a to wymaga czasu. Zaznaczył, że spółka radzi sobie z sytuacją kadrową. Ocenił, że trudniej może być za około 12 lat, kiedy uprawnienia emerytalne nabędą osoby zatrudniane od 2007 roku. Dlatego spółka stara się przekonywać cennych fachowców, którzy już nabyli uprawnienia emerytalne, aby zostali.

Prawdopodobnie wprowadzone zostaną nowe rozwiązania. Dotyczy to przede wszystkim pracujących bezpośrednio w przodkach i w ścianach, bo jego zdaniem osoby pracujące w lżejszych warunkach, częściej chcą jeszcze dłużej pracować. Przypomniał też, że PGG współpracuje z szeregiem podmiotów, jak szkoły, uczelnie czy instytucje samorządowe, aby zapewniać jak najwyższy poziom kompetencji pracowników; szkoli ich również we własnym zakresie.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Inflacja do końca roku pozostanie w przedziale 3,0-3,5 proc.

Wskaźniki inflacji CPI i bazowej do końca 2026 r. powinny utrzymywać się w przedziale 3,0-3,5 proc. rdr, a RPP prawdopodobnie odłoży decyzje o zmianach stóp procentowych do czasu większej klarowności perspektyw inflacji - ocenili ekonomiści Pekao po piątkowej publikacji danych GUS.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Minister Grzegorz Wrona o JSW: Dyskusja z 83 związkami zawodowymi zaczyna być problemem

Wiceminister aktywów państwowych Grzegorz Wrona brał udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, która była poświęcona aktualnej sytuacji Grupy Kapitałowej JSW. - Pozwalam sobie na takie pierwsze w życiu moje wystąpienie polityczne, ponieważ bardziej jestem znany z tego, że zajmuję się gospodarką, a nie polityką. Chcę powiedzieć jedno. Zanim posłowie będą nas krytykować, chciałbym również słyszeć w tej krytyce rozwiązania i pomoc - mówił podczas posiedzenia komisji.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.