Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 760.26 USD (+0.22%)

Srebro

87.68 USD (+0.78%)

Ropa naftowa

104.58 USD (+0.41%)

Gaz ziemny

2.92 USD (0.00%)

Miedź

6.49 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.50 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

356.65 PLN (+5.83%)

ORLEN S.A.

143.86 PLN (+2.03%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.92 PLN (+3.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.66 PLN (+1.73%)

Enea S.A.

21.68 PLN (+2.17%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-2.06%)

Złoto

4 760.26 USD (+0.22%)

Srebro

87.68 USD (+0.78%)

Ropa naftowa

104.58 USD (+0.41%)

Gaz ziemny

2.92 USD (0.00%)

Miedź

6.49 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

111.60 USD (-0.31%)

Chcemy, aby dzięki rodzinom górników i przedstawicielom mediów przekaz dotyczący zasad bezpiecznej pracy był bardziej wyrazisty i mocniej słyszalny

fot: Maciej Dorosiński

Inicjując wypracowanie dobrych praktyk w dziedzinie, na której się znamy – komunikacji – choć w niewielkim stopniu chcemy się przyczynić do tego, aby w górnictwie było bezpieczniej - mówi Anna Zych

fot: Maciej Dorosiński

O celach, jakie organizatorzy Akademii BHP zamierzają osiągnąć, mówi ANNA ZYCH, wiceprezes Wydawnictwa Górniczego 

W Bystrej rozpoczęła się Akademia BHP Wydawnictwa Górniczego. Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie tego wydarzenia?
Dziennikarze Trybuny Górniczej oraz portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie bardzo często zajmują się tematyką bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Prezentujemy nie tylko najnowsze rozwiązania techniczne i wyjaśniamy niuanse przepisów, ale towarzyszymy także załogom i rodzinom górników w najtrudniejszych momentach, podczas katastrof w kopalniach. Relacjonowanie tych wydarzeń pozostawia trwały ślad nie tylko na drodze zawodowej, ale i emocjach każdego z dziennikarzy. Wyjątkowo mocno – myślę, że mogę to powiedzieć w imieniu całego zespołu – przeżyliśmy ostatnie tragiczne wydarzenia w kopalniach Zofiówka i ČSM-Północ w czeskiej Stonawie. Organizując konferencję, inicjując wypracowanie dobrych praktyk w dziedzinie, na której się znamy – komunikacji – choć w niewielkim stopniu chcemy się przyczynić do tego, by takich zdarzeń było jak najmniej.

Co jeszcze znalazło się w programie konferencji?
Bardzo ważną sprawą w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej w kopalni jest opieka nad rodzinami poszkodowanych. Specjaliści – psychologowie z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu mają wypracowane standardy postępowania w takich sytuacjach. Zależy nam na ich nagłośnieniu. Osobną grupą, uczestniczącą w akcjach ratowniczych bezpośrednio, są ich cisi bohaterowie – ratownicy górniczy. Każdy zakład górniczy ze swoją unikalną specyfiką nieco inaczej organizuje funkcjonowanie ratownictwa, a sami ratownicy przy każdej z akcji borykają się z różnymi, zaskakującymi nieraz uwarunkowaniami. Podczas Akademii BHP chcielibyśmy pokazać choć ułamek ich heroizmu, ale też zwrócić uwagę na nieraz nużącą codzienność, związaną z pełnieniem dyżurów i akcjami profilaktycznymi. Interesujący referat dotyczący podejmowania zachowań ryzykownych przez ratowników przedstawi prezes CSRG dr inż. Piotr Buchwald.

Konferencji poświęconych bezpiecznej pracy jest bardzo wiele. W jaki sposób Akademia BHP Wydawnictwa Górniczego chce się spośród nich wyróżnić?
Naszym zamysłem było zorganizowanie forum wymiany poglądów i doświadczeń, które skupiałoby nie tylko „górników z krwi i kości” – bo takich merytorycznych konferencji organizuje się w branży sporo, lecz także interesariuszy górnictwa, m.in. rodziny pracowników i media. To dzięki tym środowiskom przekaz dotyczący zasad bezpiecznej pracy jest bardziej wyrazisty i głośniej słyszalny. Ale podczas Akademii BHP znajdzie się także czas na warsztaty prowadzone przez specjalistów z Wyższego Urzędu Górniczego i pokazy praktyczne technik ratowniczych. Mamy nadzieję, że ta wielość form spowoduje, iż każdy z uczestników znajdzie na tej konferencji coś interesującego dla siebie. Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo pracy w górnictwie jest wartością najważniejszą, a poprzez organizowanie konferencji i warsztatów mamy możliwość dotarcia z tym przesłaniem do bardzo szerokiej rzeszy odbiorców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą pożyczki z ARP dla JSW i Azotów

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy o systemie instytucji rozwoju, której celem jest umożliwienie Agencji Rozwoju Przemysłu udzielania pożyczek przedsiębiorstwom górniczym i innym spółkom o istotnym znaczeniu dla gospodarki, w tym JSW i Azotom.

Na Bałtyku rozpoczęto instalację fundamentów turbin na farmie wiatrowej Baltica 2

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęto instalację monopali pod turbiny morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 - poinformowali w poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PGE i Orsted. Zainstalowanych zostanie 111 monopali - pod 107 turbin wiatrowych i cztery morskie stacje elektroenergetyczne.

Związkowcy chcieli oddać petycję w sprawie Zielonego Ładu, nikogo nie zastali. „Tak pracują wybrańcy narodu”

W poniedziałek, 11 maja, przedstawiciele związków zawodowych odwiedzili biura senatorów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Związkowcy chcieli przekonać w ten sposób parlamentarzystów do poparcia prezydenckiego wniosku dotyczącego przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie Zielonego Ładu. - To referendum nie dotyczy tylko Śląska. Ono tak naprawdę dotyczy całej Polski, wszystkich Polaków, bo to, jak się ono zakończy, będzie miało wpływ na przyszłość naszą, naszych dzieci i naszych wnuków - przekonywał w Katowicach Rafał Jedwabny, szef WZZ Sierpnia 80 w PGG.

Elastyczność i wolność w sercu nowoczesnego miasta – czy mieszkania na wynajem w abonamencie to dobry pomysł?

Współczesny styl życia w dynamicznym otoczeniu wymaga od nas niezwykłej mobilności oraz umiejętności szybkiego adaptowania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zobowiązań na rzecz rozwiązań, które pozwalają zachować pełną niezależność bez konieczności wiązania się długoletnimi kredytami hipotecznymi. Wybór odpowiedniego miejsca do życia staje się zatem deklaracją naszych priorytetów, gdzie komfort oraz bliskość centrum grają zazwyczaj pierwsze i najważniejsze skrzypce w codziennym grafiku.