Ceny w taryfach na energię elektryczną od 1 stycznia 495,16 zł za MWh netto

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Ustawa obniżająca ceny prądu trafi na biurko prezydenta Nawrockiego

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Średnia cena w taryfach na energię elektryczną dla gospodarstw domowych wyniesie od 1 stycznia 495,16 zł za MWh netto - poinformowała w środę Prezes URE Renata Mroczek. Dla większości gospodarstw korzystających z taryf wzrost całego rachunku za energię wyniesie ok. 3 proc.

Nowe taryfy wejdą w życie 1 stycznia 2026 r. 31 grudnia kończy się okres, w którym gospodarstwa domowe miały prawo korzystać z zamrożonej ceny energii w wysokości 500 zł za MWh. Jeżeli od 1 stycznia gospodarstwo domowe dalej będzie korzystało z cen taryfowych, za samą energię elektryczną zapłaci minimalnie mniej niż w 2025 r.

Wzrośnie jednak druga, dystrybucyjna część rachunku, zawierająca opłaty sieciowe i inne: kogeneracyjną, mocową, OZE, jakościową. W środę Prezes URE zatwierdził taryfy na przyszły rok pięciu największym dystrybutorom energii elektrycznej. Taryfy dystrybucyjne wzrosną średnio o 9,36 proc. w porównaniu z taryfami na 2025 r. Natomiast stawki opłat dystrybucyjnych uwzględniające dodatkowe opłaty zawarte na rachunku gospodarstwa domowego jak kogeneracyjna, mocowa, OZE, jakościowa, wzrosną średnio o ok. 7,6 proc.

Jak podkreślił URE, jest to związane z koniecznością ponoszenia nakładów inwestycyjnych na rozbudowę oraz modernizację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych przez przedsiębiorców odpowiedzialnych za infrastrukturę sieciową w naszym kraju. Dodatkowo, na poziom taryf dystrybucyjnych ma wpływ taryfa przesyłowa Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz inflacja.

Zgodnie z danymi URE, blisko 90 proc. odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych korzysta z grupy taryfowej G11, w której średnie roczne zużycie wynosi 1,8 MWh. Dla gospodarstw domowych o takim zużyciu średni miesięczny wzrost na rachunku wyniesie ok. 3 proc., czyli na poziomie inflacji.

- Dzisiejszy poziom taryf zatwierdzonych przez Prezes URE wskazuje, że jesteśmy na etapie transformacji, która może się wiązać z niższymi kosztami energii - skomentował minister energii Miłosz Motyka. - Wielu wątpiło w to, iż ta cena energii w taryfach może być niższa niż 500 zł za MWh, a udało się to zrealizować i bardzo dobrze - zaznaczył.

Jak podkreślił, taryfy spadną o 13,5 proc., ponieważ w IV kwartale br. zatwierdzona średnia cena taryfowa jest na poziomie 576 zł za MWh i zwrócił uwagę, że decyzja to też spadek obciążenia dla budżetu państwa, który do końca roku musi jeszcze dopłacać sprzedawcom z zatwierdzonymi taryfami różnicę między taryfą a zamrożoną ceną, płaconą przez odbiorców.

URE poinformował także o zatwierdzeniu przyszłorocznych stawek za dystrybucję gazu przez największego krajowego dystrybutora Polską Spółkę Gazownictwa. Średnio, dla grup taryfowych w których są gospodarstwa domowe, spadnie ona o 1,7 proc., co przy utrzymaniu obecnych cen w taryfie największego detalicznego sprzedawcy gazu PGNiG OD oznacza ok. 1 proc. spadek rachunku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.