Ceny ropy w NY

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną z powodu spodziewanego spadku jej zapasów - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX jest wyceniana na 94,24 USD, po wzroście o 42 centy.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 1 centa, do 111,44 USD za baryłkę.

Departament Energii USA (DoE) poda wyliczenia dotyczące zapasów paliw w ubiegłym tygodniu.

Analitycy oceniają, że w tym okresie zapasy ropy w USA spadły o 700 tys. baryłek.

DoE poda swoje wyliczenia w środę.

- W gospodarce USA mamy ożywienie. Wzrośnie zapotrzebowanie na paliwa - mówi Jonathan Barrat, wydawca "Barratt's Bulletin".

Dodaje, że ropa w USA może w najbliższym czasie zdrożeć do 94,50 USD za baryłkę.

W poniedziałek (2 grudnia) ropa na NYMEX zdrożała o 1,10 USD do 93,82 USD za baryłkę. To najwyższy poziom na zamknięciu handlu od 25 listopada.

Od początku 2013 r. ropa w USA zdrożała o 2,5 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka inwestuje w obronność

Bumech reorganizuje działalność związaną z sektorem obronnym i przenosi ją do spółki giełdowej. Capital Partners ma stać się docelowym centrum aktywności obronnych Grupy Bumech. To właśnie tam będą rozwijane projekty związane z produkcją i obrotem sprzętem oraz technologiami o przeznaczeniu wojskowym, w ramach wyodrębnionej struktury biznesowej.

Zwolnienia z podatku dla inwestorów rozwijających nowoczesne technologie

Nieruchomości należą do miasta oraz Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (miejskiej spółki zarządzającej m.in. lotniskiem w Gliwicach) i są przygotowywane z myślą o kolejnych inwestycjach

Giełdy za oceanem ponownie w górę, główne indeksy z rekordami

Przemysł ma kłopoty, zaległości firm rosną

Zadłużenie firm przemysłowych wpisanych do Krajowego Rejestru Długów wzrosło w ciągu roku o 80 mln zł i sięga 1,35 mld zł - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Eksperci wskazują, że coraz większym problemem jest rozdźwięk między rosnącą produkcją a opóźnionym napływem gotówki od kontrahentów.