Ceny ropy w Nowym Jorku rosną

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną z powodu spekulacji, że popyt na paliwa w USA poprawi się - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 96,08 USD, po wzroście o 5 centów.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 3 centy do 104,53 USD za baryłkę.

Nastroje poprawiły piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Stopa bezrobocia w USA w maju 2013 roku wyniosła 7,6 proc., wobec 7,5 proc. w kwietniu - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

W maju liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 175 tys., podczas gdy w kwietniu wzrosła o 149 tys., po korekcie.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast o 178 tys., podczas gdy w kwietniu wzrosła o 157 tys., po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 7,5 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 163 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 175 tys.

"Teraz inwestorzy oczekują wyższego wzrostu popytu albo pod koniec czerwca, albo już na początku lipca" - mówi Takashi Hayashida, prezes Elements Capital Inc. w Tokio.

"Po danych z rynku pracy w USA widać było większe zakupy i ten trend powinien się utrzymać" - dodaje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będzie wsparcie dla branż energochłonnych

Polski przemysł ma mocne fundamenty, ale świat się zmienia, dlatego uruchamiamy wsparcie dla branż energochłonnych: dopłaty do cen energii i inwestycje w transformację energetyczną - poinformował w piątek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański.

Domański: Zmiana klasyfikacji Polski na rynek rozwinięty

Zmiana klasyfikacji Polski przez S&P DJI z rynku rozwijającego się na rynek rozwinięty to potwierdzenie rosnącej pozycji naszego kraju - ocenił w piątek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański.

Płace i zatrudnienie w lipcu 2026. GUS prezentuje nowe dane

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lipcu 2026 r. 9509,02 zł, co oznacza wzrost o 6,8% rok do roku i o 1,1% w porównaniu z czerwcem. Jednocześnie przeciętne zatrudnienie w tym sektorze wyniosło około 6,4 mln etatów (6,379 mln), rosnąc o 0,1% miesiąc do miesiąca, ale spadając o 0,8% w ujęciu rocznym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Emisje gazów cieplarnianych w UE znów w górę. Napędza je sektor energetyczny

W pierwszym kwartale 2026 roku sezonowo skorygowane emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wzrosły o 0,3 proc. kwartał do kwartału, osiągając poziom 837 mln ton ekwiwalentu CO₂ – poinformował Eurostat. Wzrost ten nastąpił przy stabilnym PKB UE, podczas gdy w ujęciu rok do roku emisje spadły o 1,2 proc., a gospodarka rozrosła się o 0,8 proc.