Ceny ropy blisko najwyższych poziomów

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko najwyższych poziomów od ponad 4 tygodni - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec, na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 104,39 USD.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 26 centów, do 110,58 USD za baryłkę.

Inwestorzy czekają na dane o zaufaniu amerykańskich konsumentów w maju, które zostaną opublikowane we wtorek o godz. 16. przez Conference Board. Analitycy spodziewają się wzrostu wskaźnika do 83,0 pkt. z 82,3 pkt. w kwietniu.

- Dane z USA będą miały wpływ na określenie kierunku zmian na rynkach ropy w najbliższym czasie - wskazuje Michael McCarthy, główny strateg CMC Markets w Sydney.

- Ceny WTI powinny dojść do 105,25 USD za baryłkę, jeśli mielibyśmy liczyć na wzrost notowań surowca - dodaje.

W poniedziałek w USA nie było handlu na parkiecie, bo Amerykanie świętowali Dzień Pamięci. Transakcje zostaną zabukowane na wtorek.

W piątek ropa na NYMEX zdrożała o 61 centów do 104,35 USD za baryłkę, najwyżej od 21 kwietnia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.