Centrozap wróci na GPW 30 września
- Powtórny debiut powinien mieć miejsce 30 września - powiedział prezes Ireneusz Król podczas konferencji prasowej. Walory spółki zostały wykluczone z obrotu na warszawskiej giełdzie we wrześniu 2003 r., w kwietniu następnego roku sąd ogłosił upadłość spółki z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. W 2006 r. sąd podjął postanowienie o wykonaniu układu z wierzycielami.
Obecnie Centrozap, który podważa decyzje urzędów skarbowych, które doprowadziły do jego bankructwa, prowadzi proces ze Skarbem Państwa i domaga się odszkodowania. \"Kiedy wygramy ten proces, udzielimy wszelkiej pomocy tym z naszych akcjonariuszy, którzy również zdecydują się dochodzić odszkodowania\" - powiedział Król.
Do końca roku Centrozap może przeprowadzić dwie emisje prywatne. Pierwsza - o wartości 8,6 mln zł - może zostać sfinalizowana jeszcze przed wznowieniem notowań spółki na GPW. Druga - rzędu 30-40 mln zł - przed końcem roku. Wpływy z drugiej emisji zostaną przeznaczone na inwestycje, głównie projekt inwestycyjny w Republice Komi (Federacja Rosyjska), który spółka przedstawiła dzisiaj.
Inwestycja w Komi jest przewidziana na lata 2008-2011. Centrozap zbuduje tam m.in. fabrykę przetwórstwa drewna, system wycinki lasu i transportu surowca. Rząd wydzierżawił też spółce na 49 lat obszar leśny o powierzchni ponad 600 tys. ha. Centrozap będzie mógł tam prowadzić wycinkę 1.852 tys. m. szesc. drewna rocznie bez przeprowadzania dodatkowych przetargów.
Inwestycję prowadzi spółka CentroWodKom, w którym Centrozap ma 70% udziałów. Pozostałe udziały należą do Rosjan, którzy pełnią w CentroWodKom funkcje zarządcze.
Centrozap szacuje, że nakłady inwestycyjne na projekt w Komi wyniosą 293,7 mln zł. Według Króla, projekt będzie finansowany częściowo ze środków z emisji prywatnej, częściowo z kredytu (prowadzone są już rozmowy z bankami), być może również z odszkodowania od Skarbu Państwa oraz dużej publicznej emisji akcji.
Według spółki, wartość rocznej sprzedaży projektu w Komi wyniesie w 2013 r. ok. 850 mln zł a zysk netto ok. 67 mln zł.
W pierwszej połowie 2008 r. Centrozap miał 1,3 mln zł zysku netto przy 8,7 mln zł przychodów.