Centrostal Gdańsk zmienia nazwę na Cognor

Spółki dywizji dystrybucyjnej w grupie Złomrex od 2009 roku będą funkcjonowały pod nową nazwą Cognor i będą notowane na warszawskiej giełdzie w miejsce Centrostalu, wynika ze środowej wypowiedzi prezesa Złomreksu Przemysława Sztuczkowskiego. Jego zdaniem, nowy podmiot będzie generował roczne obroty powyżej 2 mld zł, a od 2010 r. rozpocznie intensywne akwizycje.

- Po konsolidacji powstanie spółka-matka Cognor, która będzie zarządzała dwiema firmami Cognor Stahlhandel, zajmującą się dystrybucją wyrobów stalowych w Europie Środkowej, oraz Cognor Gdańsk, operująca na rynku polskim. Cała dywizja dystrybucyjna pod marką Cognor osiągnie obroty rzędu 2 mld zł - powiedział prezes Złomrex Steel Services Krzysztof Walarowski podczas konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że nowa marka obejmie przede wszystkim wszystkie spółki działające obecnie w ramach struktury Grupy Dystrybucyjnej Złomreksu. W jej skład wejdą więc dwie największe spółki, zarejestrowane w Polsce i Austrii, oraz pozostałe, działające obecnie w Czechach, Chorwacji, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Nowy, większy podmiot będzie notowany na warszawskiej giełdzie, w miejsce Centrostalu.

- Dopełnienie wszystkich procedur prawnych, w tym zmian w sądach rejestrowych, planowane jest do końca marca 2009 roku. Termin rebrandingu i rejestracja spółek zależą od zatwierdzenia prospektu emisyjnego nowej firmy przez Komisję Nadzoru Finansowego, ale spodziewamy się pozytywnej decyzji jeszcze w grudniu br. - dodał Walarowski.

Prezes dodał, że obecnie to jest głównym wyzwaniem spółki i do zakończenia procesu konsolidacji dywizji dystrybucyjnej nie planuje żadnych nowych akwizycji. Ewentualne pierwsze ruchy były by możliwe na przełomie roku 2009/2010. Więcej szczegółów strategii akwizycyjnej zdradził natomiast prezes Złomreksu Przemysław Sztuczkowski.

- Mamy kryzys i boimy się, jaki będzie jego poziom, a w takim czasie \'gotówka jest królem\', więc będziemy ją szanować. Jednak nowa spółka notowana na warszawskiej giełdzie i generująca obrót ponad 2 mld zł rocznie będzie doskonałym wehikułem do inwestowania, gdy sytuacja na rynkach się unormuje - powiedział agencji ISB Sztuczkowski.

Prezes dodał, że Złomrex może spokojnie zmniejszyć udziały w nowym podmiocie pod nazwą Congor do 51,0% z ok. 88-89%, jakie będzie posiadał po konsolidacji. Obecnie spółka posiada 64,29% akcji Centrostalu.

- Mamy więc blisko 40,0% akcji spółki, by podwyższać kapitał i mieć pieniądze na akwizycje i, gdy sytuacja się poprawi, będziemy przyłączać do rodziny kolejnych dystrybutorów, zarówno kupując, jak i łącząc się i wymieniając akcje. Oczywiście, rozmawiamy z wieloma podmiotami w Polsce i za granicą, które by się widziały w takiej grupie, ale dziś nie mogę niczego więcej zdradzić - podkreślił Sztuczkowski.

Prezes Złomreksu zadeklarował, że jego firma, która kilka lat temu \"przyglądała się\" polskim stoczniom, dzisiaj \"nie jest zupełnie zainteresowana\" tą branżą. Upadła także kwestia bliskiej współpracy z ukraińską Grupą Donbas, właścicielem m. in. Huty Częstochowa oraz Stoczni Gdańskiej i obecnie spółka nie jest zainteresowana inwestycjami na kierunku wschodnim.

W III kw. 2008 r. spółka Centrostal miała 1,34 mln zł zysku netto wobec 0,15 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody spółki wyniosły

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.