Carbon: na rynku uprawnień bez przełomu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Polityka klimatyczna UE staje się coraz bardziej oderwana od realiów...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Październikowa prognoza średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2014 r. zostaje niezmienna w stosunku do wrześniowej i wynosi 6,04 euro - informuje DM Consus, wspecjalizowany dom maklerski w transakcjach na rynku carbon.

Jego analitycy uważają, że na obecną prognozę ceny ustalenia Rady Europejskiej odnośnie nowego pakietu klimatyczno-energetycznego są neutralne. Również brak konkretnych ustaleń spotkania ONZ w Bonn jest neutralny dla cen na rynku carbon. Dm Consus dopuszcza, że to wydarzenie może jednak również wpłynąć na wzrost cen. Podobnie rzecz ma się przy ogłoszeniu kalendarza aukcyjnego na rok 2015.

W dniach 23-24 października odbył się unijny szczyt Rady Europejskiej, na którym ustalono zwiększenie celu redukcji gazów cieplarnianych z 30 do 40 proc. do 2030 r., zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w unijnym miksie energetycznym oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Jednocześnie Rada Europejska zadecydowała o wsparciu najmniej zasobnych państw UE, do których należy Polska, poprzez przesunięcie 10 proc. darmowych uprawnień z europejskiego rynku do gospodarek unijnych o najniższym PKB na mieszkańca, ponieważ ta grupa państw najdotkliwiej odczułaby zmiany zaostrzonej polityki klimatycznej. Wsparcie przedłuża w dużej mierze obowiązującą derogację rozwijających się gospodarek z najsurowszych obowiązków wobec UE w zakresie ochrony środowiska do 2030 r.

DM Consus jest zdania, że w krótkim horyzoncie czasowym osiągnięte porozumienie nie będzie znacznie wpływać na zmiany cen. Jedynie w połączeniu z dodatkowymi zabiegami (np. utworzeniem rezerwy stabilizacyjnej) może wpłynąć na wzrost wartości uprawnień.

Również bez większego wpływu na ceny uprawnień zakończyła się trzecia tura rozmów klimatycznych ONZ w Bonn. Oznacza to, że negocjatorzy będą musieli bardzo intensywnie pracować podczas zbliżającej się konferencji w sprawie klimatu zaplanowanej na grudzień 2014 r. w Limie (Peru). Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami projekt zapisów porozumienia klimatycznego jaki ma być podpisany na szczycie klimatycznym w Paryżu powinien być gotowy do maja 2015 r. - przypominają analitycy.

Komisja Europejska przedstawiła szczegóły dotyczące sprzedaży uprawnień na rynku pierwotnym w 2015 r. W przeciągu roku poprzez aukcje na rynek zostanie wprowadzone 652 mln uprawnień EUA. Oferowany wolumen uwzględnia już redukcje wynikające z "backloadingu". Sam fakt ogłoszenia zmniejszonej wielkości podaży na kolejny rok został już zdyskontowany przez rynek. Może to natomiast mieć wpływ na ceny w kwietniu 2015 r., kiedy większy popyt będzie związany z koniecznością umorzenia jednostek przez instalacje.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Emisje gazów cieplarnianych w UE znów w górę. Napędza je sektor energetyczny

W pierwszym kwartale 2026 roku sezonowo skorygowane emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wzrosły o 0,3 proc. kwartał do kwartału, osiągając poziom 837 mln ton ekwiwalentu CO₂ – poinformował Eurostat. Wzrost ten nastąpił przy stabilnym PKB UE, podczas gdy w ujęciu rok do roku emisje spadły o 1,2 proc., a gospodarka rozrosła się o 0,8 proc.

Zetki nie czekają na lepsze czasy. Chcą zawalczyć o wyższe zarobki

Niemal co druga osoba z pokolenia Z dobrze ocenia swoją sytuację na rynku pracy, ale młodzi z dużym realizmem patrzą w przyszłość. Tylko 15 proc. spodziewa się, że w kolejnym roku ich pozycja zawodowa się poprawi. Nie oznacza to jednak braku ambicji. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że więcej niż co trzeci młody Polak planuje zmianę pracy, a niemal siedmiu na dziesięciu chce zawalczyć o wyższe zarobki. 

Mniej nowych firm, stabilna liczba upadłości. Co mówią dane GUS za II kwartał 2026 r.?

W drugim kwartale 2026 roku Polacy zarejestrowali 80 566 nowych przedsiębiorstw – to o 9,2% mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie sądy ogłosiły 94 upadłości firm, czyli o cztery więcej niż w analogicznym okresie 2025 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Tusk: Przyspieszymy realizację kluczowych inwestycji infrastrukturalnych

Radykalne przyspieszenie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji infrastrukturalnych, które mają znaczenie dla obronności, bezpieczeństwa i gospodarki Polski - zapowiedział we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.