Bytom: Rusza projekt dotyczący źródeł OZE w domach jednorodzinnych

fot: Maciej Dorosiński

Najwięcej pieniędzy otrzymał Bytom

fot: Maciej Dorosiński

Bytomski samorząd rozpoczął realizację projektu zakładającego 143 inwestycje w odnawialne źródła energii w domach jednorodzinnych. Przedsięwzięcie za blisko 24 mln zł zasila ponad 18 mln zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Jak przekazał we wtorek bytomski magistrat, projekt “Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gminy Bytom“ zakłada montaż ogółem 122 powietrznych pomp ciepła, 136 instalacji fotowoltaicznej, 130 magazynów energii elektrycznej i 119 systemów zarządzania energią.

- Pozyskane przez nas dofinansowanie na łączną kwotę 20,5 mln zł, w tym aż ponad 18 mln zł z Unii Europejskiej bezpośrednio trafi do bytomian i pozwoli na skuteczną walkę ze smogiem szczególnie w tych dzielnicach Bytomia, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna - powiedział cytowany w czwartkowej informacji miasta jego prezydent Mariusz Wołosz.

- Dzięki temu projektowi mieszkańcy naszego miasta otrzymają 85-procentowe dofinansowanie na zakup i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii - dodał Wołosz.

Inwestycje, przygotowane na podstawie złożonych przez mieszkańców deklaracji, mają zostać wykonane do końca marca przyszłego roku. Nabór chętnych prowadzony był już w 2023 r. i według miasta cieszył się zainteresowaniem. Dzięki uzyskanemu w 2024 r. dofinansowaniu ze środków FST (18,2 mln zł) i budżetu państwa (ponad 2 mln zł) teraz rozpoczyna się realizacja.

Najpierw zostaną wykonane inwestycje u mieszkańców, którzy złożyli deklarację i zostali zakwalifikowani w 2023 r. Pozostali zainteresowani będą mogli wziąć udział w naborze uzupełniającym, planowanym w tym roku.

Samorząd wyłonił operatora projektu, który w urzędzie miasta uruchomił Punkt Obsługi Grantobiorców. Ma on udzielać informacji, sprawdzać dokumentację uczestników projektu, kontrolować jakość robót, weryfikować kwestie techniczne budynków, odbierać inwestycje OZE i nadzorować prawidłową realizację projektu.

Częścią projektu ma być wykonanie w Bytomiu muralu o tematyce OZE na budynku jednej ze szkół w dzielnicy Stroszek. Artyści - amatorzy i profesjonaliści, studenci i absolwenci uczelni plastycznych - powalczą o nagrodę 10 tys. zł brutto na projekt muralu.

Prace konkursowe można zgłaszać do 10 kwietnia. Komisja konkursowa wyłoni trzy najlepsze projekty, które trafią pod głosowanie internautów. Autor wybranego projektu otrzyma 10 tys. zł brutto nagrody, a jego praca zostanie zrealizowana.

Elementami projektu będą też: kampania edukacyjna mająca kształtować wśród mieszkańców postawy proekologiczne oraz działania proekologiczne, mające wpływać na realizację celów środowiskowych określonych w Europejskim Zielonym Ładzie.

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rusza program „Mikroretencja”. Nawet 8 tys. zł na zbieranie deszczówki

Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu, którego celem jest wspieranie inwestycji pozwalających na zbieranie i ponowne wykorzystanie wód opadowych – informują w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 22 czerwca 2026 r. rozpocznie się nabór wniosków do programu „Mikroretencja”.

Gliwice zatrzymają deszczówkę. Rusza wielki program za blisko 185 mln zł

Mniej podtopień, więcej zieleni, chłodniejsze miasto w czasie upałów i skuteczniejsza ochrona Kłodnicy przed zanieczyszczeniami – takie mają być efekty programu zagospodarowania wód opadowych w Gliwicach. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę na dofinansowanie projektu FEnIKS – etap II. Finał wszystkich prac zaplanowano na 30 czerwca 2029 roku.

Strażacy z Dębowca z nowym wozem

Maj upłynął nie tylko pod znakiem życzeń dla strażaków, ale i przekazywania im niezbędnego sprzętu. Tak było m.in. w OSP w Dębowcu, gdzie zakup nowego samochodu był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dwie nowe Ekopracownie pod chmurką w województwie śląskim

Oficjalnie otwarto dwie nowe, plenerowe przestrzenie edukacyjne, które umożliwią dzieciom i młodzieży naukę w bezpośrednim kontakcie z naturą. W uroczystościach wziął udział Bronisław Karasek, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Członek Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.