Bytom: przygotowują powołanie Komitetu Rewitalizacji

fot: Andrzej Bęben/ARC

Najwięcej osób opowiedziało się za tym, by Bytom promowany był z pomocą herbu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Powołanie specjalnej rady, która będzie opiniowała działania związane z rewitalizacją Bytomia, przygotowuje samorząd tego miasta. Do Komitetu Rewitalizacji wejdą przedstawiciele sektora społecznego, gospodarczego i publicznego - z terenu, gdzie będą prowadzone te procesy.

Według wcześniejszych zapowiedzi Bytom, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, miałby dysponować na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją mniej więcej miliardem złotych. Jest też jednym z trzech miast - obok Łodzi i Wałbrzycha - gdzie mają powstać, przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, modelowe rozwiązania w tym zakresie.

Aby skoordynować wydanie znacznych funduszy, Bytom przygotował 7-letni program kompleksowej rewitalizacji i odnowy miasta (2016-2022). Jego podstawą ma być Gminny Program Rewitalizacji (GPR). Dokument ten, do którego swoje opinie przesłały już urząd marszałkowski i Ministerstwo Rozwoju (to jeden z ostatnich etapów prac), miasto zamierza przedstawić radnym do przyjęcia podczas sesji 27 lutego.

Równolegle bytomski samorząd będzie prowadził konsultacje projektu uchwały ws. powołania Komitetu Rewitalizacji, którego utworzenie jest wymogiem Ustawy o rewitalizacji. W skład tego grona powinni wejść przedstawiciele różnych środowisk.

- Do Komitetu Rewitalizacji zapraszamy przedstawicieli sektora społecznego, gospodarczego i publicznego - powiedziała w poniedziałek (13 lutego) naczelniczka wydziału strategii i funduszy europejskich w bytomskim magistracie Izabela Domogała.

Sektor społeczny w tym kontekście to m.in. przedstawiciele mieszkańców, organizacji pozarządowych, wspólnot mieszkaniowych, właścicieli budynków czy użytkowników wieczystych nieruchomości z obszarów przeznaczonych do rewitalizacji. W skład sektora gospodarczego mogą wejść przedsiębiorcy działający na rewitalizowanych terenach, właściciele tamtejszych gruntów inwestycyjnych czy pracodawcy zatrudniający pracowników z obszarów rewitalizacji.

Sektor publiczny mogą reprezentować przedstawiciele urzędu miasta i miejskich jednostek organizacyjnych czy spółek realizujących na obszarze rewitalizacji uprawnienia Skarbu Państwa. W tej kategorii komitet mogą też zasilić przedstawiciele działających w regionie państwowych uczelni wyższych.

Według założeń projektu uchwały Komitet Rewitalizacji w Bytomiu będzie liczył od 7 do 21 członków. Ich kandydatury z sektora społecznego i gospodarczego będą musiały zostać poparte rekomendacjami przedstawicieli sektorów, które reprezentują, a także listami poparcia. Kandydatów do sektora publicznego będzie wskazywał prezydent Bytomia. Uchwała określi też zasady głosowania, działania komisji ds. wyboru kandydatów na członków komitetu, a także zasady działania samego komitetu.

Projekt uchwały jest już gotowy i udostępniony na stronie konsultacje.bytom.pl. Uwagi do niego można składać do 15 marca. Sprawa będzie też jedną z poruszonych podczas wtorkowych warsztatów z udziałem eksperta, który pracował przy tworzeniu bytomskiego GPR, Jarosława Ogrodowskiego z Ministerstwa Rozwoju.

Na zapowiadany wcześniej miliard złotych na rewitalizację Bytomia ma składać się: ponad 400 mln zł kierowanych do miasta środków unijnych w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI); kolejne ponad 200 mln zł ma pochodzić z puli na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT - narzędzie współpracy samorządów w całym kraju). Pozostałe środki są ogólnodostępne - m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mecz legend na 70-lecie Kotła Czarownic, czyli Polska-Anglia na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski w Chorzowie świętuje w tym roku swoje 70-lecie. Z tej okazji 5 września 2026 r. w Kotle Czarownic znów będą wrzały emocje. Główny wydarzeniem jubileuszowego wydarzenia będzie mecz legend Polska - Anglia, z udziałem polskich i angielskich ikon futbolu.

Usunięto awarię w rejonie stacji kolejowej w Katowicach

Usunięto awarię infrastruktury w rejonie stacji kolejowej w Katowicach; przywracana jest rozkładowa jazda pociągów - przekazała w środę spółka PKP PLK. Uszkodzenie kabla zasilającego, do którego doszło we wtorek wieczorem, skutkowało awarią urządzeń sterowania ruchem, a w konsekwencji opóźnieniami pociągów.

O ile wzrośnie najniższa pensja? Stawka rządowa nie zachwyca, będą negocjacje

Ile wyniesie najniższa krajowa w 2027 roku? 5200 zł czy 4950 zł brutto? Rząd uchwalił oficjalną propozycję. Strona społeczna nie jest zadowolona, chce negocjować.

Awaria aplikacji dużego banku

Doszło do awarii aplikacji Banku Pekao - wynika ze środowego komunikatu banku. Chodzi o aplikacje na telefonach z systemem Android, w przypadku których są problemy m.in. z korzystaniem z Blika.