Bytom: odbudowa linii tramwajowej nr 7 do połowy 2014 r.

Najpóźniej do połowy 2014 r. ma być odbudowany 2,5-kilometrowy odcinek torów tramwajowych linii nr 7 z bytomskiej dzielnicy Łagiewniki do centrum tego miasta. Tramwaje Śląskie właśnie wybrały najkorzystniejszą ofertę w przetargu obejmującym m.in. jego odbudowę.

To jedno z ważnych, historycznych połączeń tramwajowych w regionie działało - jako wąskotorowe - od 1901 r. W 1931 r. szyny przekuto na używany współcześnie rozstaw 1435 mm i dobudowano drugi tor. W 1949 r. linia nr 7 kursowała na trasie Bytom - Świętochłowice - Katowice - Mysłowice.

1 sierpnia 2008 r. kursowanie linii nr 7 (wówczas z Bytomia do Katowic) wstrzymano na odcinku Bytom Zamłynie - Łagiewniki Targowisko ze względu na zły stan techniczny. Rok później, podczas remontu bytomskiej ul. Łagiewnickiej, tory zdemontowano nie odbudowując ich ze względu na brak środków.

Odbudowa nieczynnego odcinka okazała się możliwa dzięki wartemu 800 mln zł unijnemu projektowi modernizacji infrastruktury tramwajowej w sześciu miastach regionu. Do końca 2014 r. w aglomeracji wykonane mają zostać remonty w sumie ok. 46 km torów. Projekt koordynuje spółka Tramwaje Śląskie.

W Bytomiu od marca trwają już prace przy modernizacji torowisk na ul. Powstańców Warszawskich i Moniuszki, przy części ul. Katowickiej, przejazdu przez ul. Zabrzańską w Bobrku oraz modernizacji części ul. Bytomskiej w zabrzańskiej dzielnicy Biskupice (kontrakt za blisko 6 mln zł wykonuje Skanska).

Od początku stycznia trwał natomiast przetarg na drugą część prac w Bytomiu. Obejmą one odbudowę dwutorowej trasy wzdłuż ul. Łagiewnickiej i Świętochłowickiej - od skrzyżowania z ul. Zabrzańską nieopodal centrum miasta do skrzyżowania z ul. Apteczną w Łagiewnikach, a także przebudowę torów na ul. Jagiellońskiej i Miarki w śródmieściu Bytomia.

Termin wykonania zamówienia ustalono na 15 miesięcy od podpisania umowy. Zamówienie zakłada, że prace przy ul. Jagiellońskiej i Miarki wykonawca powinien rozpocząć po zakończeniu robót przy ul. Łagiewnickiej, Świętochłowickiej i Zabrzańskiej. Chodzi o maksymalne zachowanie ruchu tramwajowego.

Najniższą spośród pięciu oferentów cenę 28,4 mln zł brutto i 10-letnią gwarancję zaoferowała firma Skanska, która zamierza wykonać kontrakt w ramach współpracy między jednostkami koncernu: polską i czeską. W podobnej formule prowadzi już prace w Bytomiu, a także remonty torowisk od Ronda do Pętli Słonecznej i wzdłuż Parku Śląskiego w Katowicach oraz wzdłuż ul. Katowickiej w Chorzowie (kontrakt za 21,2 mln zł brutto).

Kilka przetargów na prace w ramach unijnego projektu wygrało też polsko-hiszpańskie konsorcjum NDI-Balzola. Chodzi o torowiska na ul. 3 Maja w centrum Katowic (blisko 11 mln zł), na ul. Armii Krajowej w Chorzowie (prawie 29 mln zł), prace oraz wzdłuż ul. Zabrzańskiej w Rudzie Śląskiej i kilku przejazdów w innych częściach tego miasta (prawie 20 mln zł brutto).

Krakowska firma ZUE SA została wykonawcą remontów sosnowieckich torowisk od ulicy 3 Maja do Pętli Zagórze i niektórych przejazdów przez tory tramwajowe (za 32,3 mln zł), a także w Zabrzu, gdzie wyremontuje całe torowisko w ul. 3 Maja i krótki odcinek przy ul. Wolności (za 20,5 mln zł).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.