Bytom oczekuje w tym roku wyższych wpłat od górnictwa do budżetu miasta

fot: Tomasz Rzeczycki

Ponad dziewięć milionów złotych ma wpłynąć w 2022 roku do budżetu Bytomia od podmiotów górniczych

fot: Tomasz Rzeczycki

O niemal dziewięćset tysięcy złotych więcej niż w roku poprzednim ma w 2022 r. wpłynąć na konto Bytomia od podmiotów górniczych. Choć mniejsze mają być wpływy z tytułu opłaty eksploatacyjnej, to znacznie większa kwota powinna zasilić miasto z tytułu podatku od nieruchomości płaconego przez kopalnie.

W 2021 r. miasto Bytom pozyskało od podmiotów górniczych ponad 8 428 790 zł 46 gr. Jednak jak zwraca uwagę Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego, część jednostek organizacyjnych Gminy Bytom ma zawarte umowy z podmiotami górniczymi na usuwanie szkód górniczych, a są one określone do konkretnej kwoty.

Dominującymi pozycjami były tu podatek od nieruchomości - 6 473 863 zł i opłata eksploatacyjna - 1 918 284 zł 84 gr. W zestawieniu z tym drobniejszymi wydają się kwoty, jakie miasto uzyskało od górnictwa np. z bezumownego korzystania z nieruchomości (10 500 zł 40 gr), za udzielenie informacji z zasobów kartograficzno-geodezyjnych (3 813 zł 90 gr), czy też informacji ze zbioru danych osobowych PESEL (4 464 zł) albo za wydanie zezwolenia na pojazd uprzywilejowany (500 zł).

Prognoza przychodów Bytomia na 2022 r. od podmiotów górniczych zakłada, że na konto gminy wpłacony zostanie podatek od nieruchomości w wysokości 7 438 417 zł i opłata eksploatacyjna wynosząca 1 831 820 zł. Za dzierżawę gruntów i bezumowne korzystanie z nieruchomości miasto spodziewa się otrzymać 52 000 zł, a za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności 2 700 zł. Symboliczne mają być wpływy z tytułu użytkowania wieczystego, czyli 85 zł – podczas gdy w 2021 r. gmina otrzymała za to 3 647 zł 14 gr.

Tak oszacowane wpłaty od górnictwa na konto Bytomia mają wynieść razem 9 325 022 zł.

W Bytomiu funkcjonują cztery podmioty górnicze. Wydobycie węgla kamiennego prowadzą prywatna kopalnia Eko-Plus oraz Węglokoks Kraj, właściciel KWK Bobrek-Piekary Ruch Bobrek. Eksploatacją dolomitu zajmuje się Odkrywkowy Zakład Górniczy Rozbark VI. Prócz tego właścicielem części infrastruktury kopalnianej, w tym m.in. podziemnych pompowni wód dołowych, jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.