Bytom: EC Szombierki przejdzie remont

1398339772 ec szombierki zec bytom zecbytom

fot: zecbytom.com.pl

Kompleks elektrociepłowni w bytomskiej dzielnicy Szombierki zbudowano w 1920 r. Inwestorem i pierwszym właścicielem elektrowni była należąca do górnośląskiej linii rodu Schaffgotshów spółka Schaffgotsh Bergwerksgesellschaft

fot: zecbytom.com.pl

Na remont Elektrociepłowni Szombierki zostanie przeznaczone 21 mln zł. Dzięki tym pieniądzom, oprócz prac restauratorskich, zabytkowi mają zostać również przywrocone funkcje kulturalne.

Remont EC Szombierki, która jest jednym z najbardziej imponujących poprzemysłowych zabytków na Górnym Śląsku, jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Unijna dotacja wyniesie prawie 14 mln zł, całość prac będzie kosztowała 21 mln zł. Inwestycja będzie obejmowała prace resturatorskie i remontowe kompleksu dawnej elektrociepłowni wraz z zagospodarowaniem otoczenia.

- EC Szombierki jest obiektem 100-letnim, w złym stanie technicznym. Naszym podstawowym celem jest zatrzymanie degradacji zabytkowej substancji kompleksu zabudowań dawnej elektrociepłowni, więc znaczną część środków przeznaczymy na prace remontowe pokrycia dachowego, elewacji oraz izolację, jak również wymianę stolarki drzwiowej i okiennej w budynkach: adminstracyjnym, maszynowni, pompowni, rozdzielni oraz wieży zegarowej - wymienia Agata Kamińska z Fundacji EC Generator będącej właścicielem EC Szombierki.

Projekt zakłada również adaptację wnętrza budynku, przede wszystkim hali maszynowni, nazywanej również salą modrzewiową oraz pompowni na potrzeby wielofunkcyjnej sali teatralno-widowiskowej. Dzięki temu w obiekcie, który znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, ma powstać Centrum Kreacji Teatralnej EC Szombierki. Centrum ma być pierwszą w Polsce instytucją poświęconą nowym technologiom scenicznym, złożoną z teatru z opcją 3D (prowadzenie działalności repertuarowej opartej na tworzeniu własnych multimedialnych produkcji z dużą bogato wyposażoną sceną i widownią na 1200 miejsc) oraz Laboratorium Technologiczno-Kreatywnego, które pozwoli twórcom na szkolenie warsztatu, sprawdzenie swoich pomysłów w warunkach rzeczywistych, organizację debat, warsztatów poświęconych kulturze, koncertów, pokazów filmowych.

- Bardzo cieszymy się, że EC Szombierki, która jest jednym z najpiekniejszych, a zarazem najbardziej potrzebujących wsparcia obiektów poprzemysłowych na Śląsku, otrzymała drugą szansę. Kwota dofinansowania, obiektywnie bardzo duża - w skali potrzeb EC stanowi dopiero pierwszy, ale kluczowy krok w przywracaniu świetności Industralnej Katedry - dodaje Kamińska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.