Były dyrektor kopalni Halemba aresztowany

Kazimierz D., były dyrektor kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej, jest podejrzany o spowodowanie katastrofy, w wyniku której wybuchu metanu i eksplozja pyłu węglowego zabiły 21 listopada 2006 roku 23 górników. 

Kazimierz D. zeznania w sprawie katastrofy w Halembie złożył w piątek. Z informacji \"Gazety Wyborczej\" wynika, że po przesłuchaniu śledczy z Gliwic zdecydowali o jego zatrzymaniu. Policja z budynku prokuratury przewiozła go prosto do sądu, który aresztował go na trzy miesiące. - Przedstawiliśmy mu zarzut spowodowania katastrofy, w wyniku której zginęło 23 górników - potwierdza prokurator Michał Szułczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Według śledczych Kazimierz D. już kilkanaście dni przed katastrofą otrzymywał odczyty z metanomierzy, z których wynikało, że na poziomie 1030 m, gdzie trwał demontaż górniczych maszyn, stężenie metanu przekracza dopuszczalne normy. O niebezpieczeństwie informowali go również dyspozytorzy. Mimo to dyrektor zlekceważył te ostrzeżenia, nie kazał przerywać robót i nie wycofał z zagrożonego rejonu ludzi. Ostatni raport o zbyt wysokim stężeniu metanu dostał w dniu katastrofy. Kilka godzin później pod ziemią doszło do eksplozji. 23 górników zginęło na miejscu.

Nieoficjalnie wiadomo, że Kazimierz D. nie przyznał się do winy, nie potrafił jednak wyjaśnić, dlaczego nie wycofał ludzi z zagrożonego rejonu. Śledczy podejrzewają, że zdecydowały o tym względy ekonomiczne. Wycofanie załogi wiązałoby się bowiem z koniecznością ściągnięcia pod ziemię zastępu ratowników i przewietrzania chodnika.

Tuż po katastrofie Kazimierz D. odszedł na górniczą emeryturę. Oprócz niego w sprawie katastrofy zarzuty usłyszeli już: główny inżynier kopalni oraz kilkunastu sztygarów i nadsztygarów. Prokuratura planuje do końca czerwca skierować do sądu akt oskarżenia w ich sprawie.

Kilkanaście dni temu sąd skazał już na kary w zawieszeniu dwie osoby, które ustawiały przetarg na podziemne prace na kopalni Halemba. Wygrała go firma Mard, której 15 pracowników zginęło w listopadowej katastrofie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wyniki produkcji przemysłowej pozostaną solidne przez całe lato

Wyniki produkcji przemysłowej pozostaną solidne przez cały okres letni, choć eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie mogłaby przejściowo zakłócić rozwój przemysłu - wynika z poniedziałkowego komentarza Erste Bank Polska do danych o PMI.

WIG20 przebił historyczne maksimum

Pierwsza w tym tygodniu sesja na GPW przyniosła wzrosty głównych indeksów i historyczne szczyty większości z nich. WIG20 przebił historyczne maksimum, pierwszy raz po ok. 19 latach, a mWIG40 i WIG poprawiły swoje rekordy z piątku. Motorami wzrostów są m.in. spółki energetyczne i największe banki.

Przybywa specjalistów, ale kształcenie nie jest dopasowane do potrzeb rynku pracy

Udział specjalistów w zatrudnieniu w Polsce jest wyższy od średniej UE, jednak przewaga absolwentów kierunków społecznych nad technicznymi i inżynieryjnymi wskazuje na niedopasowanie szkolnictwa wyższego do potrzeb nowoczesnej gospodarki - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.