Buzek: rozwój energetyki wiatrowej kluczowy dla partnerstwa UE i USA

fot: Pixabay.com

Kluczowym czynnikiem sukcesu rozwoju naszej branży offshore jest ciągłość inwestycji i ich przewidywalność w długiej perspektywie

fot: Pixabay.com

Rozwój energetyki wiatrowej jest kluczowy w kontekście partnerstwa Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w wielu przedsięwzięciach - ocenił b. premier i b. przewodniczący PE prof. Jerzy Buzek.

W poniedziałek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku rozpoczęła się pierwsza regionalna konferencja dla państw Morza Bałtyckiego pn. “Baltic Sea Offshore Wind Summit 2025“. Wydarzenie ma na celu odpowiedź na największe wyzwania związane z przyszłością energetyki wiatrowej w tym regionie. Biorą w nim udział liderzy branży, politycy oraz eksperci.

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska podkreśliła w wypowiedzi wyemitowanej podczas debaty, że energetyka wiatrowa na Morzu Bałtyckim, to nie tylko szansa na czystą energię, ale także wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i rozwój gospodarczy całego regionu.

“Offshore Wind to klucz do suwerenności energetycznej i uniezależnienia się od paliw kopalnych. To także szansa dla polskich przedsiębiorstw. Rozwój tego sektora stworzy nowe miejsca pracy i przyczyni się do budowy zielonej gospodarki w naszym kraju“- powiedziała.

Zapewniała, że polski rząd robi wszystko, aby przyspieszyć proces transformacji energetycznej. “Chcemy, aby do 2030 r. moc zainstalowana w morskiej energetyce wiatrowej wynosiła blisko 6 GW. Do 2040 roku ma to być już 18 GW“- przekazała.

Poruszając kwestię programu budowy wiatrowych farm morskich, Hennig-Kloska zwróciła uwagę, że takie inwestycje wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność polskiej gospodarki.

“Przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy offshore wind, który wprowadza usprawnienia dla realizowanych już projektów. Ma on na celu poprawę efektywności i elastyczności procesów związanych z budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych. Te rozwiązania mają służyć przyspieszeniu inwestycji, aby Bałtyk był centrum rozwoju gospodarczego naszego kraju, ale również sercem nowoczesnej energetyki“- wyjaśniła.

Ministra klimatu mówiła też, że polski rząd inwestuje w budowę i modernizację sieci elektroenergetycznej oraz rozwój magazynowania energii, aby maksymalnie wykorzystać potencjał czystej energii płynącej z Bałtyku.

Zwróciła także uwagę na potrzebę współpracy między samorządowcami, przedsiębiorcami, naukowcami i lokalnymi społeczności na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej.

Jerzy Buzek zauważył, że mówiąc o energetyce nie można nie uwzględnić obecnej sytuacji geopolitycznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.