Burzliwa dyskusja o bezpieczeństwie energetycznym zapowiada się dziś w Senacie RP
Guenther Oettinger, komisarz europejski ds. energii przyjeżdża dziś do Polski, aby wziąć udział w w XII Spotkaniu Przewodniczących Parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego.
W debacie będzie uczestniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Oetinger wygłosi wykład przed południem wykład zatytułowany: “Unia Europejska wobec wyzwania bezpieczeństwa energetycznego”. Wystąpienie wicepremiera Waldemara Pawlaka jest zaplanowane na godz. 17.45.
Przypomnijmy zatem, że 4-5 listopada 2010 r. w Senacie odbędzie się XII Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Partnerstwa Regionalnego, poświęcone wyzwaniom jakie stawia przed Unią Europejską bezpieczeństwo energetyczne oraz osiągnięciom i perspektywom wymiaru wschodniego Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.
Obrady pierwszego dnia rozpoczną się o godz. 17.00 w sali obrad Senatu. Otworzy je marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Drugiego dnia konferencję rozpocznie o godz. 8.30 marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.
Partnerstwo Regionalne tworzy sześć państw Europy Środkowej: Austria, Czechy, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry. Zapraszane są także, jako goście, do udziału w obradach: Bułgaria, Rumunia, Chorwacja. Partnerstwo stanowi forum dialogu politycznego pomiędzy państwami regionu. Zostało ono powołane w 2001 r. z inicjatywy Benity Ferrero-Waldner, ówczesnej minister spraw zagranicznych Austrii. Jego zadaniem jest wspieranie współpracy między Austrią, Czechami, :Polską, Słowacją, Słowenią i Węgrami. Dyskusje prowadzone w ramach Partnerstwa dotyczą bieżących spraw unijnych i ewentualnego ustalania wspólnych stanowisk.