Bury: Polska w elektroenergetyce ma nadzwyczaj trudną sytuację

Polska w porównaniu z innymi krajami UE ma nadzwyczaj trudną sytuację w sektorze elektroenergetycznym - powiedział wiceminister skarbu Jan Bury podczas zakończonego w środę w Sopocie V Forum Energetycznego.

- Fakt, iż ok. 94 proc. energii uzyskujemy z węgla brunatnego i kamiennego sprawia, że w ciągu najbliższych nawet kilkudziesięciu lat nie jesteśmy w stanie przestawić naszej energetyki na bloki jądrowe, gazowe czy alternatywne źródła energii - powiedział wiceminister.

Ocenił, że dopiero po 2020 roku zacznie spadać w Polsce w sposób istotny udział węgla w produkcji energii elektrycznej.

Jego zdaniem największym problemem sektora energetycznego w Polsce są inwestycje w wytwarzanie i dystrybucję energii elektrycznej. Jak mówił, nasz kraj potrzebuje inwestycji w elektroenergetykę o wartości 100 mld euro. Wyjaśnił, że są one niezbędne ze względu na spodziewany w najbliższej dekadzie wzrost zapotrzebowania na energię oraz konieczność wymiany ponad 60 proc. aktywów wytwórczych energii użytkowanych ponad 30 lat.

Według wiceministra, finansowanie inwestycji w największym stopniu mogą zapewnić same firmy energetyczne notowane na giełdzie, np. Enea, Tauron i PGE. - Wydaje się, że te magiczne 100 mld euro, jak je mądrze podzielimy na różne sektory i znajdziemy partnerów do projektów, to mogą być one do zrealizowania - zaznaczył.

Bury ocenił, że długoterminowa umowa na dostawy gazu z Rosji do Polski oraz budowa gazoportu w Świnoujściu przyczyni się do powstawania w naszym kraju elektrowni gazowych. Są one niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego - powiedział. Jego zdaniem, w najbliższych 10-20 latach gaz będzie istotny dla inwestycji energetycznych.

Wiceprezes zarządu ds. rozwoju Polskiej Grupy Energetycznej Marek Szostek zwrócił uwagę podczas Forum Energetycznego, że "na szybkie inwestycje przedsiębiorstwom energetycznym nie pozwalają obowiązujące w Polsce regulacje prawne".

Szostek poinformował, że proces budowy sieci dystrybucyjnej na odcinku ok. 80 km trwa 7-8 lat, z czego formalności prawno-administracyjno-regulacyjne zajmują do 5 lat. - Polskie podmioty energetyczne chcą inwestować, ale należy im stworzyć fundamentalne podstawy, wspierające tę działalność - zaznaczył.

Wiceminister skarbu zapewnił, że trwają prace nad zmianą ustawodawstwa w zakresie przygotowywania inwestycji; do końca roku lub na początku przyszłego projekt ustawy powinien być przedstawiony Radzie Ministrów.

W zakończonym w środę w Sopocie V Forum Energetycznym uczestniczyło kilkuset gości z Europy, USA, Azji i Rosji. Patronat nad forum objęła Polska Agencja Prasowa.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.