Bumar tworzy nową strukturę

PT 91 zpsbumar pl

fot: zpsbumar.pl

Czołg PT-91M na poligonie w Łabędach

fot: zpsbumar.pl

Największy w kraju holding zbrojeniowy przyspieszy konsolidację branży. Przyszły narodowy koncern ma rywalizować ze światowymi potentatami.

Prezes Bumaru Edward Nowak zapowiedział wczoraj podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przyspieszenie integracji firm zbrojeniowych. Ministerstwo Skarbu Państwa oczekuje, że precyzyjna strategia grupy będzie gotowa najpóźniej na początku października. Krajowy potentat zbrojeniowy, który osiągnął w zeszłym roku przychody przekraczające 2,8 mld zł i zaopatruje armię w podstawowe wyposażenie, chce jeszcze w tym roku przebudować swoją strukturę - napisała w środę \"Rzeczpospolita\".

Celem jest stworzenie grup producenckich wyspecjalizowanych w kilku dziedzinach, w których mamy szanse rywalizować z zagraniczną konkurencją. Grupa Bumar Żołnierz ma integrować producentów broni strzeleckiej i indywidualnego wyposażenia, Bumar Ląd skupi producentów pojazdów pancernych. Bumar Elektronika ma rozwijać systemy rozpoznania, dowodzenia i łączności. Natomiast Bumar Amunicja już właściwie istnieje i notuje rekordowe zamówienia MON.

Przyszły koncern, jak zastrzega wiceminister SP Krzysztof Łaszkiewicz, ma pozostać pod kontrolą państwa, nawet jeśli zostanie sprywatyzowany, np. poprzez ofertę publiczną.

Jednak prezesi firm, które mają wejść w skład koncernu, oraz MON są zaniepokojeni perspektywą organizacyjnej rewolucji. Prezes Nowak uspokajał ich w Kielcach, mówiąc, że nie ma ambicji monopolistycznych, ale dostosowuje się do światowych tendencji.

Najpierw jednak Bumar pozbędzie się spółek, które nie są związane z obronnością (np. Ursus) i zreorganizuje najsłabsze firmy holdingu. Kluczowym elementem strategii ma być przejmowanie firm obronnych pozostających obecnie poza grupą. Przyszły narodowy koncern miałby liczyć nawet 34 branżowe spółki. Bumar planuje wchłonąć m.in. produkujące rosomaki Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, wojskową część Huty Stalowa Wola. Do Bumaru Elektroniki weszłyby – obok radarowego Radwaru – warszawski Przemysłowy Instytut Telekomunikacji i należący dziś do Agencji Rozwoju Przemysłu gdyński Radmor, a także nadzorowane przez MON wojskowe zakłady elektroniczne i łączności z Czernicy i Zegrza.

2,8mld zł przychodów miał w ubiegłym roku Bumar. Dostawy dla polskiej armii przyniosły firmie 1,2 mld zł


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.