Bułgaria: JSW na międzynarodowym Hydrogen Summit w Sofii

1527608316 1527597551 ozon hydrogen su

fot: Twitter (JSW)

Szef JSW Daniel Ozon wziął udział w Hydrogen Summit w Sofii (na zdj. dyskusja z udziałem panelistów) mówiąc o potencjale energetyki wodorowej w firmie

fot: Twitter (JSW)

Potencjałowi energetyki wodorowej w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w Polsce poświęcił swoją prelekcję Daniel Ozon, prezes spółki, występując w poniedziałek, 28 maja, na międzynarodowym szczycie paliw wodorowych Hydrogen Summit 2018, który odbywał się w stolicy Bułgarii - Sofii.

Doroczne spotkania organizuje Unia Europejska i jej agenda publiczno-prywatna firm i instytucji pod nazwą Wspólna Inicjatywa Wodoru i Ogniw Paliwowych (The Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking). FCH JU wspiera badania i wdrożenia technologii wodorowych w Europie. Głównym celem jest przyspieszenie procesu wprowadzania na rynek nowych rodzajów ogniw paliwowych, elektrolizerów i podobnych rozwiązań, które związane są z uzyskiwaniem, przesyłem i magazynowaniem wodoru. Gaz ten dzięki procesom elektrochemicznym ma do spełnienia obiecującą rolę w niskoemisyjnej energetyce przyszłości.

Poniedziałkowy szczyt w Sofii odbyl się w ramach prezydencji Bułgarii w UE, z okazji dziesięciolecia FCH JU. Szczególne miejsce w programie imprezy zajęły wodorowe przedsięwzięcia w Europie Środkowej i Wschodniej. Wśród zaproszonych prelegentów byli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komicji Europejskiej, państwowych i samorządządowych urzędów bułgarskich oraz największych firm sektora przemysłowego w energetyce, transporcie, instytucji finansujących i bankowych oraz ekologicznych.

W tym właśnie gronie podczas drugiej sesji szczytu przemawiał Daniel Ozon w imieniu Polski i JSW. Szef jastrzębskiej spółki wziął też udział w panelu podsumowującym wystąpienia w trakcie sofijskiego szczytu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Czy kolejka wąskotorowa wróci do Tauron Parku Śląskiego?

W Tauron Parku Śląskim przywracana są dawne atrakcje. Oddano też do użytku dwa odcinki historycznej trasy Kolei Linowej Elka, a od ubiegłego sezonu działa już nowe kąpielisko Fala. Czy jest szansa na powrót jeszcze jednej atrakcji – parkowej kolejki wąskotorowej? Zapytaliśmy o to prezesa parku Pawła Bilangowskiego.

Domański o danych GUS: Polska gospodarka rośnie coraz szybciej

Odblokowaliśmy inwestycje, środki europejskie i finansowanie samorządów - skomentował opublikowany w czwartek szybki szacunek wzrostu PKB minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Podkreślił, że polska gospodarka rośnie coraz szybciej.

Śmiertelny wypadek w KWK Pniówek. Nie żyje 48-letni górnik

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w czwartkowy poranek w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Pniówek. Zginął 48-letni ślusarz, który wykonywał prace związane z demontażem obudowy ścianowej.

Ile wyniosła inflacja w lipcu? Jedna kategoria wyraźnie w górę

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2026 roku były o 3 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła 0,8 proc., a największy wpływ na wzrost cen miał transport.