Dobre wyniki w zagospodarowaniu metanu zanotowała m.in. Polska Grupa Górnicza

1554456524 zg brzeszcze stacja odmetanowania 2

fot: Tauron

Do kopalń o najwyższej metanowości bezwzględnej w 2022 r. należały kopalnie: Borynia-Zofiówka, ZG Brzeszcze oraz Pniówek

fot: Tauron

Wydobycie węgla kamiennego w 2022 r. wyniosło ok. 52,8 mln ton, w tym z pokładów metanowych 41,6 mln ton, co stanowi 78,8 proc. całości wydobytego surowca. Z niemetanowych pokładów wyeksploatowano natomiast 11,2 mln ton surowca, a więc zaledwie 21,2 proc. wydobycia.

W ub.r. funkcjonowało 20 czynnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny, z czego w czterech eksploatowano pokłady niemetanowe – wynika z raportu Wyższego Urzędu Górniczego. Z górotworu objętego wpływami eksploatacji wydzieliło się 778,9 mln m sześc. metanu. W porównaniu z 2021 r. zanotowano spadek łącznej wartości metanowości bezwzględnej kopalń węgla kamiennego – o 36,3 mln m sześc.

Co istotne, w 2022 r. wydobycie węgla kamiennego wyniosło 52,8 mln ton, co w świetle ilości wydzielonego metanu w przeliczeniu na tonę wydobytego węgla (metanowość względna) daje wartość 14,8 m sześc. W ostatniej dekadzie wskaźnik ten kształtował się w granicach od 11,1 do 15,0 m sześc. na tonę.

Do kopalń o najwyższej metanowości bezwzględnej w 2022 r. należały kopalnie: Borynia-Zofiówka, ZG Brzeszcze oraz Pniówek. Ilość metanu ujętego odmetanowaniem w ub.r. wyniosła 303,5 mln m sześc., przy efektywności odmetanowania wynoszącej 38,9 proc.

Z kolei największą ilość metanu ujęto w kopalniach: ZG Brzeszcze, Borynia-Zofiówka oraz Pniówek.

We wszystkich kopalniach prowadzących eksploatację i stosujących odmetanowanie ujęty metan wykorzystywano do celów gospodarczych. Ujmowanie wraz z jego przemysłowym wykorzystaniem realizowano również w KWK Jas-Mos – Jastrzębie III, należącej do SRK – czytamy w raporcie.

W sumie w ub.r. zagospodarowano 206,1 mln m sześc. ujętego metanu. Dla porównania rok wcześniej było to 214,2 mln m sześc. Średnia efektywność wykorzystania tego gazu w minionym roku wyniosła 67,9 proc., a w 2021 r. – 62,8 proc. Warto dodać, że średni poziom wykorzystywania ujętego metanu w ostatniej dekadzie wynosi 63,1 proc.

Najwyższą efektywność wykorzystania ujętego metanu osiągnięto w ZG Brzeszcze – 100 proc. W SRK KWK Jas-Mos – Jastrzębie III – 98 proc., w ruchu Marcel – 99 proc., a w ruchu Rydułtowy – 90 proc. W ruchu Zofiówka natomiast było to 92 proc. Ponadto, średnią wartość efektywności zagospodarowania metanu, tj. 67,9 proc., przekroczono w kopalniach Pniówek i Budryk, a także w kopalni Mysłowice-Wesoła.

W 2022 r. emisja metanu do atmosfery wyniosła łącznie 572,8 mln m sześc., w tym w powietrzu wentylacyjnym (szybami) 475,4 mln m sześc. i ze stacji odmetanowania kopalń (niewykorzystana część) – 97,4 mln m sześc.

A zatem ZG Brzeszcze to nadal jedyna kopalnia w Polsce, w której zagospodarowywana jest całość wychwytywanego metanu. Jest to możliwe m.in. dzięki pracy stacji odmetanowania i dwóch instalacji kogeneracyjnych, które uruchomiono w 2021 r. Dzięki tym nowoczesnym technologiom niebezpieczny pod ziemią metan stał się produktem rynkowym. Kopalnia w Brzeszczach posiada jedne z najbogatszych złóż metanu w kraju. Eksploatacja węgla kamiennego przez ZG Brzeszcze prowadzona jest w warunkach wysokiego zagrożenia metanowego.

Widoczne postępy czynią na tym polu także dwa ruchy kopalni ROW: Marcel i Rydułtowy, w których w 2021 r. odnotowano odpowiednio 96,77 proc. i 83,04 proc. efektywności wykorzystania metanu, a dziś jest to już 99 proc. i 90 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.