Brzeszcze: kopalnia zmodernizowała stację uzdatniania wody

fot: Maciej Dorosiński

Po oczyszczeniu w stacji uzdatniania (budynek pośrodku zdjęcia) woda z kopalni Brzeszcze jest pompowana do wieży ciśnień

fot: Maciej Dorosiński

Prawie 2,5 mln m sześc. słodkich wód dołowych wypompowała na powierzchnię w 2011 r. kopalnia Brzeszcze. Dzięki nowej stacji uzdatniania woda może być ona wykorzystywana nie tylko na potrzeby kopalni, ale wkrótce będzie sprzedawana miastu.

Aby odwodnić kopalnię Brzeszcze, pompuje się 200 m sześc. wody na godzinę. Połowa z tej ilości przechodzi przez stację uzdatniania, połowa jest zrzucana do Wisły. Kopalnia zużywa ok. 60 m sześc. wody na godzinę. Jest to woda wykorzystywana zarówno do celów technologicznych (nie jest uzdatniana), jak i woda pitna, a także zużywana w łaźniach. Woda z Brzeszcz zawiera dwa pierwiastki trudne do usunięcia: żelazo i mangan, aby je wyeliminować, wodę trzeba mocno natlenić. Wymagania wobec wody są coraz większe, ponieważ w kopalniach stosowane są coraz nowocześniejsze urządzenia, które do swojego funkcjonowania wymagają wody uzdatnionej.

- Cykl pozyskiwania wody dla kopalni wygląda tak: woda spływa z poziomu 109 na poziom 230, mocno się natleniając i napowietrzając. Na poziomie 230, pod szybem Andrzej I, znajdują się pompy, które pompują wodę rurociągiem do stacji uzdatniania wody. Tam, poprzez napowietrzenie, następuje przygotowanie wody do procesu oczyszczania w filtrach - wyjaśnia Zbigniew Żak, zastępca kierownika Działu Inwestycji i Przygotowania Produkcji kopalni Brzeszcze.

W pierwszym etapie oczyszczania w filtrach z wody wytrąca się żelazo. W drugim etapie pozostały w wodzie tlen wytrąca mangan. Trzy filtry, zamontowane w stacji uzdatniania, sprawiają, że woda wypompowywana z dołu kopalni osiąga parametry wody pitnej. Zdezynfekowana i biologicznie oczyszczona, wędruje grawitacyjnie rurociągiem do dużego zbiornika. Stąd pompowana jest do wieży ciśnień, a potem do kolejnych odbiorców na terenie kopalni.

- To wystarczy na nasze wewnętrzne potrzeby, ale przygotowujemy się do sprzedaży wody miastu i w tym celu konieczne są kolejne inwestycje - zdradza inż. Żak.

Dotychczasowy koszt modernizacji stacji uzdatniania wody i wieży ciśnień wyniósł ok. 2,5 mln zł. Ten etap inwestycji oddano do użytku pod koniec

2011 r. W 2013 r. wykonana zostanie modernizacja zbiornika wody pitnej, a następnie wspólnie z miastem wybudowana zostanie przepompownia, która będzie tłoczyć wodę na potrzeby mieszkańców Brzeszcz. Całość zamierzenia zostanie wykonana w ciągu dwóch lat. Obecnie woda w mieście Brzeszcze kosztuje 6 zł za metr sześcienny. Woda z kopalni będzie sporo tańsza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.