Bruksela uznała Platformę Surowców Mineralnych

Komisja Europejska uznała Europejską Platformę Zrównoważonych Surowców Mineralnych (PZSM) za równoprawną z innymi platformami w obszarze Nauki i Innowacji. Oficjalne powierdzenie tego faktu dotarło właśnie do Henryka Karasia, przewodniczącego High Level Group tej platformy i zarazem prezesa KGHM Cuprum – podało biuro prasowe firmy.

Uznanie przez Brukselę PZSM zbiegło się również w czasie z sesją naukową poświęconą górnictwu rud, które w ramach XXI Światowego Kongresu Górniczego odbywało się w środę, 10 września br., w Lubinie.

W ostatnich latach problemowi bezpieczeństwa surowcowego Europy nie poświęcano większej uwagi. Uznanie przez Brukselę Europejskiej Platformy Technologicznej Zrównoważonych Surowców Mineralnych (European Technology Platform on Sustainable Mineral Resources – ETP SMR) to sygnał, że Unia doceniła wagę przemysłu surowców mineralnych. Aktywny udział prezesa KGHM Cuprum, przedstawiciela grupy KGHM PM SA w tym przedsięwzięciu, znacząco przyczynił się do podniesienia rangi Platformy Technologicznej Surowców Mineralnych w Europie.

Platforma została powołana pod koniec 2005 r. w celu stworzenia programu rozwoju nowoczesnego przemysłu surowców mineralnych i stanowi forum współpracy europejskiego przemysłu przeróbczego i metalurgicznego, skupiając najpoważniejszych partnerów działających w tym obszarze.

Do głównych zadań stojących przed platformą należy: stworzenie i przyjęcie do realizacji programu wspierającego rozwój tej branży w krajach UE na bazie europejskich zasobów surowcowych z zabezpieczeniem dostępu do istniejących złóż w krajach Unii, wspomaganie europejskiego potencjału naukowo-badawczego, rozwój innowacyjnych technologii produkcyjnych, ponowne wykorzystanie materiałów odpadowych tego przemysłu. Ważny jest również inny cel – nie szkodzić środowisku.

Udziałowcami platformy są przedstawiciele Komisji Europejskiej, europejskie przedsiębiorstwa z branży górniczej i przeróbczej, stowarzyszenia, ośrodki badawcze związane z przemysłem wydobywczym, wyższe uczelnie. Platforma posiada następującą strukturę: udziałowcy, grupy robocze, grupa zarządzająca (High Level Group). Z polskich firm i instytucji do platformy należą KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe z Wrocławia oraz Polska Platforma Metali Nieżelaznych, którą kieruje Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Prezes KGHM Cuprum Henryk Karaś, pełni funkcję przewodniczącego High Level Group platformy od października 2006 roku.

W czerwcu br. KGHM Cuprum było organizatorem I Międzynarodowej Debaty Europejskiej Platformy Technologicznej Zrównoważonego Rozwoju Surowców „Zasoby surowcowe Europy”. Celem spotkania była identyfikacja problemów, związanych z rozwojem branży surowcowej w Europie, w myśl założeń do bardzo trudnego programu wspierającego zasadę „zero emisji, zero odpadów”.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.