Bruksela: Unia wprowadza ostrzejsze przepisy dotyczące hurtowego handlu energią

Oettinger gunter komisarz ec europa eu

fot: ec.europa.eu

- Aby eksploatować gaz łupkowy, najlepiej jest zeuropeizować standardy. Przedstawimy pewne propozycje być może wiosną przyszłego roku - powiedział komisarz Guenther Oettinger

fot: ec.europa.eu

Unia Europejska przyjęła w poniedziałek (10 października) nowe, ostrzejsze przepisy dotyczące hurtowego handlu energią.

- Dzisiejszy dzień jest ważnym etapem w rozwoju rynku wewnętrznego. Nowe przepisy dotyczące handlu przyczynią się do osiągnięcia uczciwych cen energii. Dzięki poprawie przejrzystości i integralności rynku budujemy zaufanie wszystkich jego uczestników do prawidłowego działania rynku wewnętrznego. Pomoże to w zwiększeniu konkurencyjności i zagwarantuje konsumentom najlepsze warunki - podkreślił unijny komisarz ds. energii Günther Oettinger.

Setki przedsiębiorstw w Europie zajmują się hurtowym handlem energią elektryczną i gazem. Codziennie ma miejsce nawet 10 tys. transakcji.

W energetyce bardziej niż w innych sektorach ceny rynkowe uzależnione są od dostępności mocy produkcyjnych i przesyłowych. Wynika to z faktu, że energii elektrycznej nie da się przechowywać na skalę przemysłową. Dlatego bardzo łatwo można wpłynąć na jej cenę poprzez wywołanie fałszywego wrażenia dotyczącego dostępności mocy lub nawet poprzez zmniejszenie produkcji. Europejskie hurtowe rynki energii są też w coraz większym stopniu transgraniczne. Ceny ustala się na podstawie podaży i popytu ponad granicami państw. Transakcje są często zawierane poza państwem, którego dotyczą. Wszystko to umożliwia popełnianie nadużyć rynkowych w skali międzynarodowej. Do tej pory organy regulacyjne w państwach członkowskich nie miały dostępu do wszystkich danych dotyczących transakcji transgranicznych, w związku z czym trudno było zrozumieć sytuację na tych rynkach i skutecznie wykrywać nadużycia.

Przyjęte dziś rozporządzenie położy kres tej sytuacji. Będzie miało zastosowanie do wszystkich hurtowych transakcji dotyczących energii elektrycznej i gazu w UE, w tym do umów na transport tych mediów do konsumentów. W rozporządzeniu ustanowiono również system wykrywania nadużyć rynkowych oraz przewidziano kary w przypadku nieprzestrzegania przepisów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.