Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 147.20 USD (-0.22%)

Srebro

84.80 USD (-0.68%)

Ropa naftowa

100.34 USD (+3.57%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.83%)

Miedź

5.83 USD (-0.88%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 147.20 USD (-0.22%)

Srebro

84.80 USD (-0.68%)

Ropa naftowa

100.34 USD (+3.57%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.83%)

Miedź

5.83 USD (-0.88%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Bruksela: o polityce klimatyczno-energetycznej

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

– Musimy zachować elastyczności systemu zarządzania na poziomie krajowym przy pełnym poszanowaniu swobody kształtowania miksu energetycznego przez państwa członkowskie – powiedział wiceminister Tomczykiewicz

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Uzgodnienia październikowego posiedzenia Rady Europejskiej w zakresie ram polityki klimatyczno-energetycznej na 2030 r., przegląd Strategii 2020 oraz zewnętrzne aspekty polityki energetycznej to główne tematy posiedzenia Rady ds. Energii, które odbyło się 9 grudnia 2014 r. w Brukseli. W spotkaniu uczestniczył wiceminister Tomasz Tomczykiewicz - informuje Ministerstwo Gospodarki.

Podczas posiedzenia ministrowie ds. energii dyskutowali na temat sposobu zarządzania, który ma pomóc UE w zapewnieniu realizacji celów polityki energetycznej w latach 2020-2030.

- Musimy zachować elastyczności systemu zarządzania na poziomie krajowym przy pełnym poszanowaniu swobody kształtowania miksu energetycznego przez państwa członkowskie - powiedział wiceminister Tomczykiewicz.

Wiceszef resortu gospodarki zwracając uwagę na potencjalne skutki polityki klimatyczno-energetycznej podkreślił, że należy monitorować różnice cenowe energii nie tylko pomiędzy UE i partnerami zewnętrznymi, ale także pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi.

Rada przyjęła konkluzje ws. rynku wewnętrznego energii. Znalazły się w nich odniesienia do zasadności wzmocnienia energetycznej infrastruktury przesyłowej, połączeń transgranicznych, potrzeby integracji rynków energii i wzmocnienia współpracy regionalnej.

- Z punktu widzenia Polski, pojawił się istotny zapis o konieczności wypracowania odpowiednich metodologii wyznaczania mocy przesyłowych oraz możliwości rekonfiguracji obszarów rynkowych. Przyczyni się to do bezpiecznego i niezakłóconego transgranicznego handlu energią elektryczną w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - czytamy w komunikacie MG.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.