Bruksela chce powołać konsorcjum firm, które ograniczy wpływy Gazpromu

Bruksela poważnie traktuje pomysł stworzenia alternatywy dla Gazociągu Północnego. Ma nawet nazwę dla konsorcjum, które zajęłoby się inwestycjami i sprowadzaniem gazu z regionu Morza Kaspijskiego i z Bliskiego Wschodu - napisała \"Rzeczpospolita\".

– To nie będzie kartel ustalający ceny, ale konsorcjum otwarte dla wszystkich zainteresowanych firm. Również dla PGNiG – mówi „Rz” Ferran Tarradellas Espuny, rzecznik unijnego komisarza ds. energii. Wstępna nazwa konsorcjum to Caspian Development Corporation. Ma ono zajmować się inwestycjami, a w przyszłości także pośrednictwem w sprzedaży gazu. Komisja Europejska projekt wymyśliła i – jak twierdzi rzecznik – wstępnie przedyskutowała z krajami producentami, jak i z europejskimi przedsiębiorstwami.

– Projekt będzie korzystny dla obu stron. Sprzedawca będzie miał dostęp do pojedynczego punktu sprzedaży, a nabywca mniejszej ilości surowca nie będzie musiał sam negocjować cen – wyjaśnia rzecznik Komisji. Rozpoczął się pierwszy etap projektu – Bank Światowy i Europejski Bank Inwestycyjny przygotują analizę ekonomiczną, a w połowie 2009 r. zostaną opracowane zasady budowy konsorcjum.

Bruksela o południowych korytarzach energetycznych rozmawia z krajami produkującymi surowce i tymi, przez które będą one transportowane – z Turkmenistanem, Azerbejdżanem, Irakiem i państwami Bliskiego Wschodu. Nie wyklucza kontaktów z Iranem i Uzbekistanem.

Pomysł powołania Caspian Development Corp. oznacza nowe podejście Komisji Europejskiej do kwestii bezpieczeństwa dostaw surowców. Unia zużywa ok. 500 mld m sześc. gazu rocznie (ponad 60 proc. musi importować). Estonia, Łotwa, Litwa oraz Polska, Słowacja, Finlandia i Bułgaria są całkowicie uzależnione od dostaw z Rosji. Według ekspertów w 2020 r. import będzie pokrywać 73 proc. zapotrzebowania UE. Dziś w dostawach dominuje Rosja, mocną pozycję jako dostawcy mają Norwegia i Algieria.

Alternatywą może być tylko grupa krajów wokół Morza Kaspijskiego, które planują zwiększyć wydobycie gazu. Komisarz ds. energii Andris Piebalgs mówił, że konsorcjum może zacząć działalność na przełomie 2009 i 2010 r. Trudno ocenić o jak duże dostawy gazu chodzi, ale może to być minimum 30 mld m sześc. rocznie, bo tyle ma transportować planowany od kilku lat rurociąg Nabucco (przez Turcję na południe Europy). Decyzje Komisji mogą znacząco przyśpieszyć realizację tego projektu wartego 8 mld euro - podała \"Rz\".

Pod koniec stycznia Węgrzy chcą zorganizować spotkanie zainteresowanych. Do tej pory głównym problemem były gwarancje dostaw surowca. Deklaracje w tej sprawie złożył Azerbejdżan. Powodzenie unijnego konsorcjum zależy od postawy Kazachstanu i Turkmenistanu. – Ich władze, choć chcą mieć dobre relacje z Rosją, nie wykluczyły, że nie dostarczą gazu do transkaspijskiego korytarza, którego element to Nabucco – mówi Aleksandra Jarosiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich - podkreśla \"Rzeczpospolita\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.