Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę

fot: Krystian Krawczyk

Z wykorzystaniem bonu nie trzeba się spieszyć. Można nim płacić za noclegi i imprezy turystyczne na terenie Polski nie tylko w wakacje

fot: Krystian Krawczyk

Przyznano już ponad milion bonów turystycznych na kwotę około 856 mln zł. Liczba zarejestrowanych płatności wyniosła prawie 300 tys. Od 1 sierpnia do 30 września br. ZUS zrealizował przeszło 54 tys. przelewów na łączną kwotę przekraczającą 200 mln zł. Tyle pieniędzy już trafiło bezpośrednio z projektu bon turystyczny na rynek turystyczny.

Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Analizują płatności dokonane do tej pory wynika z nich, że rodzice najczęściej płacą bonami za imprezy turystyczne, dopiero na drugim miejscu są usługi hotelarskie. W województwie śląskim uprawnionych do bonu jest ponad 454 tys. osób, aktywowało go już 136 tys. rodziców i opiekunów. W całym kraju liczba podmiotów turystycznych, które są zarejestrowane w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej i przyjmują płatność w formie bonu przekroczyła 17,5 tys.

- Obsługa informatyczna i finansowa bonu turystycznego to kolejne, po Tarczy Antykryzysowej i dodatku solidarnościowym, zadanie ZUS, z którym sobie poradził. Pełna obsługa bonu odbywa się drogą elektroniczną, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Obecnie osób posiadających swój profil PUE jest już 5,6 mln. W ostatnich miesiącach liczba użytkowników PUE gwałtownie wzrosła, a klienci coraz chętnie korzystają z e-urzędu - mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia 2020 roku. Na platformie Platformie Usług Elektronicznych ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.