Bogusław Hutek: Podpisaliśmy to porozumienie na jeden miesiąc, bo chcemy, żeby zarząd przedstawił program restrukturyzacji

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- To, że panowie ministrowie wyprowadzili górnictwo "na prostą" i że je po prostu uratowali przed zapaścią, jest faktem, oczywistością - stwierdził Bogusław Hutek

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W piątek (8 maja) centrale związkowe i zarząd Polskiej Grupy Górniczej podpisały porozumienie w sprawie uruchomienia programu antykryzysowego w spółce. Jak podpisanie porozumienia argumentuje Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności?

- Podpisaliśmy to porozumienie, kierując się przede wszystkim odpowiedzialnością za miejsca pracy 42 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej i los ich rodzin. Dzięki temu pracodawca będzie mógł już w maju skorzystać z pieniędzy z tarczy antykryzysowej. Podpisaliśmy to porozumienie na jeden miesiąc, bo chcemy, żeby zarząd przedstawił program restrukturyzacji. Zarząd zapowiedział, że przedstawi taki plan na okres do końca roku 2020, ale też nikt nie oczekuje planu na kolejne lata, bo w obecnej sytuacji jest to po prostu nierealne. Dzięki temu w czerwcu będziemy wiedzieć, jak dalej będzie funkcjonowała PGG i czy dotrwa w tym składzie do końca roku. Wtedy rozpoczniemy ewentualnie dalsze rozmowy, co do działań w PGG – powiedział Hutek. - Mamy również nadzieję, że do tego czasu zostanie uruchomiona tarcza zakładająca 25 mld zł pomocy dla dużych firm, i że z tej tarczy będzie mogła również skorzystać PGG. Wtedy może nie trzeba będzie sięgać tak głęboko to kieszeni pracowników - dodał

- Oprócz tego podpisaliśmy z zarządem notatkę, która mówi, że od czerwca zarząd przygotuje harmonogram uruchomienia robót przodkowych w PGG, które zostały zawieszone na maj. To bardzo ważne, bo górnik wie, że jak nie ma robót przygotowawczych, to oznacza, że kopalnia będzie musiała się zwijać. Mamy nadzieję, że wszystkie przodki w PGG zostaną uruchomione – zaznaczył szef górniczej Solidarności.

- Chciałbym również podziękować wszystkim górnikom i pracownikom PGG za to, że w tym trudnym czasie podejmują pracę i trud utrzymywania swoich miejsc pracy. Pracują, mimo że nie zawsze da się zachować pewne obostrzenia sanitarne. Za to należy się szacunek i wielkie podziękowania. Wszyscy zdajemy sobie też sprawę, że zatrzymanie kopalń na dłuższy okres oznaczałoby, że nie ma do czego wracać – zakończył Hutek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.