Bogusław Hutek: Musimy jak najszybciej prenotyfikować pomoc

fot: Maciej Dorosiński

Pilnym problemem do rozwiązania, na który wskazuje Bogusław Hutek, jest wciąż formuła funkcjonowania spółek górniczych i energetycznych

fot: Maciej Dorosiński

We wtorek, 2 lutego, obradował Zespół Trójstronny do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. O to, czego dotyczyły obrady, zapytaliśmy Bogusław Hutka, przewodniczącego górniczej Solidarności i lidera tego związku w Polskiej Grupie Górniczej.

- Przyjęliśmy stanowisko dotycząc firm okołogórniczych. Wszyscy raczej byli za i nikt nie protestował, ale oczywiście trzeba pamiętać, że to górnicy generują miejsca pracy i jeżeli górnictwo będzie znikało, to również miejsca pracy w firmach okołogórniczych będą znikały. Dzisiaj wszyscy muszą walczyć o to, żeby utrzymać miejsca pracy na Śląsku – powiedział Hutek.

Wg szefa górniczej Solidarności kolejną ważną kwestią była wciąż nierozstrzygnięta sprawa pomocy z Polskiego Funduszu Rozwoju. Polska Grupa Górnicza stara się 1,7 mld zł wsparcia z PFR.

- Poruszyliśmy kwestię tej pomocy. PGG bezskutecznie stara się tę pomoc, chociaż ma udokumentowane straty z powodu COVID. Przypominam, że przeprowadziliśmy 66 tys. badań, zatrzymano nasze kopalnie na miesiąc, a my nie możemy uzyskać tej pomocy. Wszystkim jakoś to się udaje, nawet firmom z kapitałem zagranicznym, tylko górnictwo ma problemy – PGG nie może uzyskać takiej pomocy, a JSW dostała mniejszą kwotę niż wnioskowała. Na dodatek my mamy otrzymać pożyczki, które trzeba zwrócić, a cała reszta dostaje pożyczki, które zostaną umorzone. To jest czysta kpina. Na domiar złego energetyka odbierze tylko cześć węgla, więc jeśli PGG nie otrzyma pieniędzy z PFR, to przetrwa pierwszy kwartał, ale potem będzie miała ogromny problem. Na pytanie, co z pomocą z PFR, usłyszeliśmy od pana ministra Sobonia, to co zwykle, czyli - rozmowy wciąż trwają – argumentował związkowiec.

Związkowcy poruszyli także kwestię „Polityki energetycznej Polski”, czyli długoterminowej strategii rządu dotyczącej sektora paliwowo-energetycznego. Przypomnijmy, że we wtorek rzad przyjął uchwałę dotyczącą „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”

- Z naszej strony padło pytanie, jak PEP2040 ma się do zapisów porozumienia z 25 września. Wiceminister Dziadzio zapewnił nas w imieniu pana ministra Kurtyki, że wszystkie zapisy wrześniowego porozumienia będą respektowane – dodał Hutek.

Szef górniczej Solidarności wskazał, że poruszona została również kwestia jak najszybszego powrotu do rozmów dotyczących umowy społecznej dla górnictwa.

- Rozmowy muszą ulec przyspieszeniu. Musimy jak najszybciej prenotyfikować pomoc, żebyśmy mogli z tego skorzystać, inaczej PGG się sypnie – powiedział związkowiec.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.