Bogdanka otrzymała grant na rozwój technologii fotonicznej

fot: Krystian Krawczyk

System pozwoli na rozrzedzenie obudowy wyrobisk przyścianowych oraz wczesne wykrywanie objawów wzmożonych deformacji tych wyrobisk

fot: Krystian Krawczyk

Lubelska spółka pozyskała 1135 tys. zł unijnego dofinansowania do innowacyjnego projektu systemu bezpieczeństwa, opartego na technologii fotonicznej. Bogdanka wdroży technologię, uznawaną przez Unię Europejską za strategiczną i kluczową dla przyszłości całej wspólnoty. Wart łącznie prawie 3,5 mln zł projekt zostanie zrealizowany do 2022 r. - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki.

Projekt dotyczy „Zaprojektowania i wykonania sytemu monitoringu górotworu opartego na technologii fotonicznej”. Przypomnijmy, fotonika to nauka o wykorzystaniu światła. Zajmuje się wszystkim, co ma związek z fotonami i przesyłaniem informacji. Łączy w sobie dokonania wielu dziedzin, m.in. optyki, informatyki czy elektroniki.

Grant został przyznany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 3 496 tys. zł, a kwota dofinansowania 1 135 tys. zł. Harmonogram zakłada, iż projekt zostanie zakończony z końcem 2022 r.

Wspiera on cele strategiczne Bogdanki, która m.in. poprzez innowacje technologiczne i zmiany organizacyjne dąży do stałego obniżania kosztów wydobycia. W ramach prac zostanie wykonana instalacja pilotażowa ciągłego monitoringu górotworu wokół wyrobisk chodnikowych oraz pomiaru naprężeń i wydłużeń w obudowie kotwowej. System pozwoli na rozrzedzenie obudowy wyrobisk przyścianowych oraz wczesne wykrywanie objawów wzmożonych deformacji tych wyrobisk. Oznacza to możliwość zmniejszenia kosztów wydobycia oraz wzrost bezpieczeństwa pracy pod ziemią.

- Decyzja o dofinansowaniu fotoniki w Bogdance pokazuje, że firmy wydobywcze mogą skutecznie starać się o unijne wsparcie dla projektów innowacyjnych. Nie bez znaczenia jest fakt, że to właśnie nasz region, Lublelszczyzna, jest krajowym liderem w rozwoju tej technologii. Projekt przyniesie bardzo konkretne korzyści dla naszej firmy, ale także otwiera nowe możliwości technologiczne przed całą branżą – komentuje Dariusz Dumkiewicz, zastępca prezesa zarządu ds. rozwoju LW Bogdanka SA.

Technologia fotoniczna została uznana za jedną z sześciu kluczowych technologii mających strategiczne znaczenie dla rozwoju Unii Europejskiej. Województwo lubelskie jest kolebką technologii fotonicznej w Polsce i konsekwentnie stawia na jej rozwój. Wraz z Narodowym Centrum Rozwoju podpisało porozumienie w sprawie realizacji wspólnego przedsięwzięcia polegającego na wsparciu badań przemysłowych i prac rozwojowych w obszarze technologii fotonicznych pod nazwą „Lubelska Wyżyna Technologii Fotonicznych”.

Warto wiedzieć, że za twórców polskiej fotoniki uchodzi Zespół Badawczy Pracowni Technologii Światłowodów Uniwersytetu Marii-Curie-Skłodowskiej. To właśnie tu w 1979 r. powstała pierwsza w Polsce światłowodowa linia telekomunikacyjna. Sukces lubelskich naukowców zapoczątkował szybki rozwój technologii światłowodowej w całej Polsce. Z ich doświadczeń do dziś korzystają inne placówki badawcze w kraju i za granicą.

Fotonika staje się kluczową technologią zdobywania, przetwarzania i przesyłania informacji. Już teraz jej zastosowanie jest bardzo szerokie, a ma szansę stać się dźwignią rozwoju dla kolejnych sektorów przemysłu, np.: lotnictwa, robotyki, motoryzacji, budownictwa czy przemysłu wydobywczego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.