Bogdanka: nowa strategia i polityka dywidendowa

fot: Maciej Dorosiński

W rejonie OUG w Lublinie funkcjonuje jeden Zespół Porozumiewawczy. Zajmuję się on okresową oceną wpływów eksploatacji górniczej LW Bogdanka na powierzchnię terenu w granicach gmin: Cyców, Ludwin, Puchaczów.

fot: Maciej Dorosiński

W poniedziałek, 3 czerwca, rada nadzorcza LW Bogdanka zatwierdziła "Strategię rozwoju i działania na lata 2013-2020", zawierającą politykę dywidendową - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki.

Bogdanka w latach 2013-2020 zakłada realizację celów strategicznych, do których w szczególności należą:

• zakończenie procesu inwestycyjnego mającego na celu podwojenie produkcji węgla handlowego (5,8 mln ton w 2011 r., 7,8 mln ton w 2012 r. i wzrost wydobycia do poziomu 8,6 - 9 mln ton w 2013 r., ok. 10,5 mln ton w 2014 r., ok. 11,5 mln ton w 2015 r., ok. 12 mln ton w 2018 r.);
• dodatkowe inwestycje w modernizację szybu 1.5 w Nadrybiu, które pozwolą na wzrost zdolności produkcyjnych netto do ok. 12 mln ton w 2018 r.;
• podwojenie zasobów i długości życia kopalni do około 2050 roku, poprzez uzyskanie koncesji i zagospodarowanie nowych perspektywicznych obszarów (zwiększenie zasobów operatywnych od ok. 237 mln ton do ok. 450 mln ton);
• umocnienie stabilnej pozycji głównego dostawcy węgla - osiągnięcie 20 proc. udziału w sprzedaży węgla energetycznego w kraju do 2015 r., z ok. 14 proc. w 2012 roku;
• pozostanie liderem efektywności w górnictwie, przy zmniejszeniu jednostkowego gotówkowego kosztu wydobycia (Unit Mining Cash Cost) o 15 proc. do 2017 roku, w stosunku do roku 2012, w ujęciu realnym;
• utrzymanie pozycji lidera innowacyjnych rozwiązań technicznych - realizacja projektu Inteligentna Kopalnia.

- W związku z przyjętą Polityką dywidendową, będącą częścią zatwierdzonej strategii, zarząd za lata 2013-2015 będzie rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę z zysku na rzecz akcjonariuszy spółki na poziomie 60 proc. osiągniętego skonsolidowanego zysku netto - czytamy w nadesłanym komunikacie.

Przyjęcie takiego poziomu dywidendy pozwolić ma z jednej strony współfinansować inwestycje rozwojowe z części zysku netto, z drugiej zaś zapewnić akcjonariuszom stopę zwrotu z inwestycji w akcje spółki poprzez dywidendę na ponadprzeciętnym poziomie dla branży górnictwa węglowego.

Przypominamy, że oficjalna prezentacja strategii rozwoju i działań LW Bogdanka SA na lata 2013-2020 odbędzie się w Warszawie we wtorek, 4 czerwca, o godz. 10.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.