Bogdanka i KHW przygotowują się do debiutu giełdowego
Bogdan przypomniał, że do 2015 roku potrzeby inwestycyjne w górnictwie, m.in. na zwiększenie wydobycia węgla, szacowane są na poziomie 19- 20 mld zł.
- Minister gospodarki oraz zarządy spółek węglowych podejmują szereg działań mających na celu pozyskanie niezbędnych środków z innych źródeł niż budżet. Obecnie do debiutu giełdowego przygotowują się dwie spółki: lubelska \"Bogdanka\" oraz Katowicki Holding Węglowy - poinformował wiceminister.
Bogdan poinformował, że prowadzone są również prace nad emisją obligacji z opcją zamiany ich na akcje.
- Prowadzimy także rozmowy z Bankiem Światowym o współfinansowaniu inwestycji - dodał.
Wiceminister przypomniał, że resort gospodarki zaproponował umieszczenie w projekcie budżetu na 2009 rok 405 mln zł na prace przygotowawcze w górnictwie. Jednak zapis taki ostatecznie nie znalazł się w projekcie.
- Będziemy zabiegali (ministerstwo gospodarki - PAP), aby środki w wysokości pełnej dozwolonej pomocy publicznej, tj. ok 900 mln zł znalazły się w budżecie na 2010 rok - zapowiedział Bogdan.