Bogdanka: elektrownia z gazu to innowacja na skalę europejską

fot: Maciej Dorosiński

Przy okazji Barbórki w kopalni LW Bogdanka zapowiedziano plany rozwoju i zatrudnienie 300 nowych górników

fot: Maciej Dorosiński

- Resort energii liczy, że projekt zgazowania węgla na potrzeby przyszłej elektrowni przy kopalni Bogdanka będzie miał charakter pilotażowy w UE; ministerstwo wspiera też badania służące wykorzystaniu gazu koksowego do produkcji wodoru - podał minister Krzysztof Tchórzewski.

Szef resortu energii uczestniczył w czwartek, 19 lipca, w posiedzeniu nadzwyczajnej sejmowej Podkomisji do spraw polityki energetycznej Unii Europejskiej, poświęconym czystym technologiom węglowym w kontekście europejskiej polityki energetycznej.

Mówiąc o polskich projektach w tym zakresie, Tchórzewski przywołał m.in. rozważany przez kopalnię Bogdanka i grupę Enea projekt budowy bloku gazowego o mocy 500 megawatów, zasilanego gazem uzyskanym w procesie zgazowania węgla z Bogdanki. Jak mówił minister, na świecie nie ma jeszcze tego typu bloku o takiej mocy - największy, 200-megawatowy, działa w Japonii. Pilotaż w Polsce byłby innowacją na skalę europejską.

- Nadal prowadzimy projekt elektrowni z gazu pochodzącego ze zgazowanego węgla przy kopalni Bogdanka (...). Obecnie eksperci nie są w stanie dokładnie dookreślić jego rentowności. W tej chwili idziemy w tym kierunku, aby Komisja (Europejska - PAP) zgodziła się na to, aby to przedsięwzięcie było uznane za pilotaż - powiedział minister.

Tchórzewski przypomniał, że zagłębie lubelskie to teren z największymi zasobami węgla, stąd myślenie o elektrowni zasilanej - pochodzącego z węgla - gazem może służyć wydłużeniu żywotności i funkcjonowania górnictwa na tym obszarze.

- To jest poszukiwanie możliwości dłuższego stosowania węgla; robimy pilotaż - to nie znaczy, że to będzie nierentowne, bo to są rozwiązania praktycznie do tej pory nie stosowane. Myślę, że jest to jakaś droga i ta próba powinna mieć miejsce. Nie mam przekonania, że to będzie całkiem nierentowne, bo zmieniają się ceny energii, zmieniają się w tej dziedzinie koszty (...) - mówił minister energii.

Zaznaczył, że przyszłość projektu w Bogdance nie jest jeszcze przesądzona.

- Nie nie można jednoznacznie powiedzieć, że "nie". Myśmy nie powiedzieli na 100 procent "tak", ale właśnie prowadzimy rozmowy z Japończykami - jeżeli oni zdecydują się na to, żeby w granicach 50 proc. uczestniczyć w ramach tego eksperymentu, to prawdopodobnie się na to zdecydujemy - zadeklarował Tchórzewski.

Budowę instalacji zgazowania węgla do produkcji energii elektrycznej (IGCC) analizują zarówno Bogdanka, jak i grupa energetyczna Enea, do której należy podlubelska kopalnia. Projekt jest jednym z dwóch rozważanych w Polsce projektów zgazowania, a przy tym na razie jedynym, w którym gaz uzyskany z węgla miałby posłużyć do produkcji energii. Drugi projekt, analizowany przez Grupę Azoty i Tauron, dotyczy ewentualnego zgazowania węgla w pierwszym etapie na potrzeby produkcji chemicznej - amoniaku i metanolu.

Jak poinformował w czwartek posłów minister Tchórzewski, zaawansowane są także badania nad wykorzystaniem gazu koksowego do produkcji wodoru, który można wykorzystać np. w niskoemisyjnym transporcie. Prowadzi je Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, z udziałem Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Ze wstępnej analizy wynika, że jest możliwe, iż wodór z polskich koksowni mógłby zaspokoić zapotrzebowanie dla ok. 300 tys. samochodów rocznie. To jest niebagatelna ilość, i to jest dużą zachętą, żeby te prace kontynuować. Mocno poparłem to, aby iść w tym kierunku i spróbować to osiągnąć - powiedział szef resortu energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.