Bociany, którymi opiekuje się Vattenfall, są już w Polsce

Lotka i Tymek, boćki, których menadżerem jest Vattenfall , wreszcie wróciły do kraju – podało biuro prasowe energetycznego koncernu.

Firma opiekuje się bocianimi gniazdami na Śląsku, z których ponad 100 spoczywa na specjalnie zabezpieczonych kojcach. Na przybycie Lotki i Tymka czekano w skupieniu już od 15 marca. Bociany pojawiły się w końcu w pierwszy wtorek kwietnia.

Ich gniazdo spoczywa na jednym ze słupów energetycznych w Rybnej koło Tarnowskich Gór. Dla komfortu bocianów i bezpieczeństwa linii energetycznych, gniazdo osadzono na specjalnie do tego skonstruowanym stelażu. Parze skrzydlatych wędrowców życzymy przyjemnego pobytu, udanych łowów i wzorem lat poprzednich licznego potomstwa będącego najlepszym gwarantem wzrostu przyrostu naturalnego w Polsce.

Przygody pary można obserwować na stronie vattenfall.pl 24 godziny na dobę. Wizyta w gnieździe pozwala na obserwację codziennych zwyczajów tych pięknych ptaków.

Vattenfall objął także patronatem akcję Spring Alive, organizowaną po raz trzeci przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W ramach tego wydarzenia sympatycy przyrody wypatrują ptasich posłańców wiosny. Na międzynarodowej stronie www.springalive.net, polscy uczestnicy programu od 1 marca br. mogą rejestrować wiosenne obserwacje bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki.
Na podstawie informacji zamieszczanych przez uczestników z 29 krajów europejskich, aktualizowana będzie mapa przylotów ptaków na całym kontynencie. W zeszłym roku na podstawie danych zebranych od 8 500 osób uzyskano interesujący obraz zmian w terminach ptasich wędrówek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Huta Katowice w plenerze. Jej zdjęcia można oglądać na Pogorii 3

Jak powstawała Huta Katowice i jak zmieniała Dąbrowę Górniczą? Odpowiedzi można znaleźć na plenerowej wystawie „50 lat Huty Katowice w obiektywie” przy Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria III. 50 lat historii zostało zamknięte w kadrach. 

Finał kolejnej edycji Górniczego Miasta Dzieci

W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zakończyła się IX edycja Górniczego Miasta Dzieci. Przez dwa tygodnie 80 dzieci i młodzieży poznawało świat przedsiębiorczości, ekonomii i finansów, a przy okazji odkrywało tajemnice górniczego dziedzictwa Zabrza.

Powstanie tablica upamiętniająca internowanych w Zabrzu-Zaborzu. „Zadbamy o pamięć osób, którym zawdzięczamy wolność"

Jak poinformowała śląsko-dąbrowska "Solidarność", przy bramie prowadzącej do Zakładu Karnego w Zabrzu umieszczona zostanie tablica upamiętniająca osoby internowane po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. 

Jak Konopnicka odwiedziła hutę, a Żeromski dąbrowskich górników

Przemysłowa Dąbrowa Górnicza kryje wiele literackich tajemnic. W mieście, gdzie przed 100 laty dominowało hutnictwo i górnictwo, regularnie bywali literaci, muzycy czy politycy