Blok w Elektrowni Łagisza wśród najnowocześniejszych na liście MAE

Budowany kosztem ok. 2 mld zł nowy blok energetyczny w Elektrowni Łagisza w Będzinie znajdzie się na tworzonej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) liście najnowocześniejszych nowych elektrowni na świecie, dających wysoką sprawność i niską emisję CO2.

Pierwszy prąd z Łagiszy popłynie wiosną przyszłego roku. O tym, że informacja o nowym bloku ma znaleźć się w opracowaniu przygotowywanym przez MAE dla przywódców państw grupy G-8, poinformowała we wtorek rzeczniczka Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), Patrycja Hamera. Łagisza jest częścią PKE.

Chodzi o opracowanie \"Elektrownie na paliwa kopalne - studia przypadków najnowocześniejszych elektrowni gazowych i węglowych\". Jego celem jest omówienie ostatnio oddanych do użytku elektrowni, charakteryzujących się najwyższą sprawnością i najniższą emisją gazów cieplarnianych. Mogą one zostać polecone jako przykłady do naśladowania w skali światowej.

- Nowy blok Elektrowni Łagisza to największy na świecie blok energetyczny z kotłem przepływowym CFB na parametry nadkrytyczne - poinformowała rzeczniczka. Oznacza to, że blok został zbudowany zgodnie z najnowocześniejszymi dostępnymi technologiami.

\"\"

Nowoczesny kondensator typu pęczkowego w nowym bloku elektrowni Łagisza

fot. pke.pl











Strona polska chce, aby właśnie takie technologie były w przyszłości preferowane w systemie nabywania uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z polską propozycją do unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, elektrownie korzystające z najlepszych dostępnych technologii nie musiałyby kupować całości uprawnień do emisji CO2 na aukcjach, jak proponuje Komisja Europejska.

KE chce, by wszystkie prawa do emisji w energetyce były sprzedawane na aukcjach już od 2013 roku. Polska optuje za systemem wskaźnikowo-aukcyjnym, w którym np. elektrownia węglowa, ale korzystająca z najlepszych dostępnych technologii, otrzymywałaby darmowe uprawniania do emisji, jedynie część dokupując na aukcjach.

Polska stała się 28. państwem członkowskim Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) we wrześniu tego roku. Wstąpienie do tej instytucji umożliwi m.in. korzystanie z pomocy innych państw członkowskich w sytuacji zakłócenia dostaw ropy naftowej oraz pozwoli korzystać z szerokiej bazy informacji Agencji, dotyczących wydarzeń na międzynarodowym rynku energii.

Budowa nowego bloku o mocy 460 megawatów trwa w Elektrowni Łagisza od ponad 2,5 roku. We wrześniu rozpalono palniki do prób technologicznych. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKE, pożyczek funduszy ekologicznych oraz ze środków pochodzących z emisji obligacji. Nowy blok będzie spalał rocznie ok. 1,2 mln ton węgla. Będzie emitował jedną czwartą dwutlenku węgla mniej niż stare bloki.

Południowy Koncern Energetyczny SA, wchodzący w skład holdingu Tauron Polska Energia, jest drugim pod względem wielkości polskim producentem energii; ma 14 proc. udziału w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16 proc. rynku ciepła w woj. śląskim.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Europa ma kłopoty. Upały paraliżują gospodarkę i system energetyczny. Ratuje nas węgiel

Czerwiec 2026 przyniósł falę upałów, jakiej nie notowano w Europie od początku pomiarów. Temperatury biją rekordy od Londynu po Rzym, a wraz z nimi rosną rachunki za prąd, liczba ofiar i ryzyko blackoutów. To już nie jest „anomalia pogodowa”. To test wytrzymałości dla unijnej infrastruktury. Czy go zdamy?