Blok gazowo-parowy Elektrociepłowni Stalowa Wola zsynchronizowany z krajową siecią

1598259217 blok gp ec stalowa wola

fot: Tauron Polska Energia SA

Blok gazowo-parowy Elektrociepłowni Stalowa Wola spełnia bardzo restrykcyjne normy środowiskowe

fot: Tauron Polska Energia SA

Po raz pierwszy została zsynchronizowana z krajową siecią elektroenergetyczną cała jednostka wytwórcza elektrociepłowni w Stalowej Woli: turbina gazowa oraz turbina parowa. Tym samym blok gazowo-parowy o mocy 450 MW rozpoczął pracę.

- Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli zapewni 400 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego. Inwestycja sprawi, że Stalowa Wola pozostanie istotnym miejscem na energetycznej mapie Polski – wyjaśnia Wojciech Ignacok, prezes zarządu Tauron Polska Energia. - Synchronizacja turbozespołu gazowo-parowego kończy realizację inwestycji, potwierdzając możliwość produkcji energii elektrycznej i ciepła z udziałem obydwu turbin: gazowej i parowej. Przed jednostką etap optymalizacji, strojenia i regulacji oraz testów – dodaje prezes Ignacok.

– Elektrociepłownia w Stalowej Woli zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu i to w sposób spełniający najbardziej wymagające przepisy z zakresu ochrony środowiska. Jednostki takie jak ta są odpowiedzią na wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją polskiej gospodarki – podkreśla Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA. – Jednocześnie nowo uruchomiona elektrociepłownia będzie mieć istotny wkład w poprawę jakości powietrza, a tym samym komfortu życia mieszkańców Stalowej Woli i okolic - dodaje prezes Kwieciński.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli będzie pracował w kogeneracji - zapewni 450 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska. Jednostka będzie mogła zasilić w energię elektryczną 1,2 mln gospodarstw domowych.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego.

Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa stalowowolska jednostka spełnia bardzo restrykcyjne normy środowiskowe. Emisja dwutlenku węgla, która wynosi około 360 kg/MWh, wpisuje się wymagania konkluzji BAT (Best Available Techniques). Bardzo niska jest też emisja tlenków azotu, a tlenki siarki praktycznie w ogóle nie są emitowane. Dodatkowo, z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłów.

Bloki gazowo-parowe to technologia produkcji energii elektrycznej, która pozwala uzyskać najwyższe sprawności produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych, rzędu 60 proc. brutto. Proces produkcyjny w bloku gazowo-parowym jest wysoce zautomatyzowany. Do obsługi jednostki wraz z całą obsługą spółki przewidziany jest zespół około 60 osób.

Wspólna inwestycja TAURON i PGNiG
ECSW, spółka w której Tauron oraz PGNiG mają po 50 proc. akcji, wybudowała w Stalowej Woli nowoczesny blok gazowo-parowy o mocy 450 MWe. Po odstąpieniu od realizacji kontraktu z generalnym wykonawcą, w 2016 r. wykonano inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót, dostaw i usług, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji.

W 2017 r. ECSW zawarła z konsorcjum, w którego skład weszły Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar oraz Energoprojekt-Katowice, umowę EPCM (Engineering-Procurement-Construction-Management). W jej ramach znalazły się prace projektowe i inżynieryjne, wspomaganie inwestora w organizacji zamówień, a także nadzór nad pracami wymaganymi do zakończenia budowy i przekazania do eksploatacji bloku. Działania podjęte w ostatnich latach spowodowały, że budowa bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni Stalowa Wola dobiegła końca.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.