Biznes: górnictwo dało szansę rozwoju

fot: Kajetan Berezowski

W dyskusji wzięli udział m.in.: Ludmiła Jama-Voigt, przedsiębiorca, Tomasz Górski, wicedyrektor WUP, Piotr Czarnynoga, radny sejmiku śląskiego oraz Ks. Grzegorz Piątek. Debatę poprowadził Łukasz Zimnoch.

fot: Kajetan Berezowski

Przemysł górniczy na Śląsku pozostawił po sobie sporo majątku, który został z dobrym skutkiem wykorzystany przez przedsiębiorców.

Podczas konferencji zatytułowanej "Fenomen Śląskiej Przedsiębiorczości", która odbyła się w lędzińskim magistracie, w czwartek, 14 marca, dyskutowano właśnie o perspektywach rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w regionie. Wskazywano m.in. na szereg barier, które uniemożliwiają realizację wielu pomysłów na działalność gospodarczą i krytykowano zawiłość polskiego prawa finansowego.

- Na uwagę zasługuje fakt, że piętnaście lat po rozpoczęciu procesu restrukturyzacji branży górniczej procent osób w wieku produkcyjnym pozostających bez pracy należy w województwie śląskim do najniższych w Polsce. Oznacza to, że sam proces restrukturyzacji przyniósł zamierzone efekty, a osoby, które opuściły kopalnie odnalazły się na rynku pracy, także zakładając własne firmy - argumentował Tomasz Górka, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Piotr Czarnynoga, radny sejmiku śląskiego, przypomniał, że górnictwo pozostawiło po sobie w wielu gminach majątek, z którego skorzystało wielu przedsiębiorców.

Z kolei Ludmiła Jama-Voigt, właścicielka własnej firmy, zwróciła uwagę na przedsiębiorczość Ślązaków.

- Sama zatrudniam byłych górników. Są to ludzie systematyczni, zdyscyplinowani, dokładni i potrafiący uczciwie pracować - wyjaśniała.

Problem jednak w tym, że większość górników, którzy odeszli z pracy w kopalniach na fali restrukturyzacji posiada zaledwie zasadnicze wykształcenie.

- Z pewnością należy się kształcić prze całe życie, czyli inwestować w siebie. W rejestrach powiatowych urzędów pracy najmniej jest ludzi dobrze wykształconych. Rynek ich chłonie. W tyle zaś zostają zwykle ci, którzy świadomie rezygnują z możliwości reorientacji zawodowej lub dokształcania - wyjaśniał dalej Tomasz Górski.

Ks. Grzegorz Piątek, koordynator Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców "Talent", specjalizujący się w etyce biznesu, zaznaczył, że w każdym człowieku tkwi ogromny potencjał twórczy. Należy jednak tworzyć warunki do rozwijania działalności gospodarczej, tymczasem mnożą się przypadki wręcz utrudniania jej prowadzenia. Jako doskonały przykład podał przepisy o podatku VAT.

- To są dwa kilogramy druków, z których nic nie wynika. Nawet renomowani pracownicy się gubią w tym gąszczu przepisów - wskazał duchowny.

Przyznał, że przedsiębiorca o nienagannym morale z pewnością będzie uczciwie prowadził swój biznes, czyli wychodził naprzeciw potrzebom świata, organizował dobrą i wydajną pracę i oferował godną płacę. Nie zawsze bowiem korzystne jest uczciwe - dodał ks. Piątek.

O wielkich, średnich i małych przedsiębiorcach w gminach mówił dr Łukasz Trębaczowski, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

- Mówienie, mamy w gminie kopalnię, a więc zapewnione bezpieczeństwo socjalne mieszkańców i nic już nie musimy robić, jest niczym innym jak bombą z opóźnionym zapłonem. Jeśli kiedyś kopalnia zniknie, albo zacznie mieć kłopoty finansowe, będzie katastrofa. Stąd w każdej sytuacji należy pobudzać przedsiębiorczość i stwarzać dobre warunki do działalności gospodarczej. Dobrym okresem do uporządkowania wielu spraw jest właśnie kryzys. Warto więc, aby niektóre samorządy raz jeszcze przeanalizowały plany zagospodarowania przestrzennego, skonsultowały je z przedsiębiorcami i zaczęły zachęcać inwestorów. Niestety, nasze badania wykazują, że często tego się nie robi i w ten sposób nawarstwiają się problemy z bezrobociem - wyjaśniał Trębaczowski.

Konferencji "Fenomen Śląskiej Przedsiębiorczości" patronowali honorowo: ks. kardynal Stanisław Nagy oraz ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Medialnie debatę wsparła Trybuna Górnicza i portal nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.