Biskupi uczcili pamięć poległych górników z kopalni „Wujek”

1749592207 pgg2

fot: Bożena Sieja/PGG

Członkowie Prezydium KEP wraz z kard. Kazimierzem Nyczem, złożyli kwiaty przed pomnikiem poległych górników przed Kopalnią Węgla Kamiennego „Wujek".

fot: Bożena Sieja/PGG

We wtorek, 10 czerwca br., przed rozpoczęciem 401. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, członkowie Prezydium KEP wraz z kard. Kazimierzem Nyczem, legatem papieskim na uroczystości 100-lecia Archidiecezji Katowickiej, złożyli kwiaty przed pomnikiem poległych górników przed Kopalnią Węgla Kamiennego „Wujek".

– W czasach, kiedy społeczeństwo upominało się o godność człowieka, o prawa ludzi pracy, podczas stanu wojennego zginęło w kopalni „Wujek” dziewięciu górników. Stąd dzisiaj nasze kroki pod Krzyż przed kopalnią „Wujek”, żeby pomodlić się za tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę – podkreślił bp Szkudło.

– Miejsce, w którym jesteśmy jest szczególne z racji historii, która tutaj się rozegrała. To właśnie w tych miejscach w których stoimy, rozegrały się najbardziej tragiczne wydarzenia stanu wojennego – mówił Sylwester Strzałkowski ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.  

Przypomniał o podjętej 14 grudnia 1981 roku decyzji o rozpoczęciu strajku w obronie internowanego przewodniczącego komisji zakładowej Solidarności Jana Ludwiczaka, przeciwko stanowi wojennemu i w obronie Porozumień Sierpniowych. Od początku strajku górnikami opiekował się proboszcz pobliskiej parafii ks. Henryk Bolczyk, a kiedy już spodziewano się pacyfikacji kopalni udzielił im absolucji generalnej – Kilkadziesiąt metrów stąd jest łaźnia łańcuszkowa, w której górnicy spotykali się i podejmowali decyzje o strajku. Tam również modlili się. Miejsce, w którym jesteśmy jest szczególne na mapie duchowej, a nawet kościelnej Polski również dlatego, gdyż po pacyfikacji górnicy przynieśli tu krzyż i przy tym krzyżu starali się spotykać i modlić. Ale po miesiącu ten krzyż zniknął. Wtedy zagrozili, że jeśli krzyż nie wróci, to oni rozpoczną znowu strajk. I władza komunistyczna w styczniu 1982 roku ugięła się, krzyż stworzono na nowo. Dziś ten krzyż umieszczony jest ponad 30 metrów ponad ziemią. Najwyższy pomnik Katowic ma formę krzyża – mówił Strzałkowski, podkreślając, że wszystkie uroczystości związane z pacyfikacją kopalni Wujek odbywają się właśnie w tym miejscu.

Przed pomnikiem dziewięciu górników poległych 16 grudnia 1981 roku modlili się: kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC, zastępca przewodniczącego KEP abp Józef Kupny, sekretarz generalny KEP bp Marek Marczak, administrator archidiecezji katowickiej bp Marek Szkudło, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brynowie ks. Ireneusz Tatura, członek zarządu województwa śląskiego Joanna Bojczuk, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele dyrekcji KWK Staszic-Wujek: dyrektor kopalni Marek Okoń, dyrektor ds. pracowniczych Hanna Firlus, poczty sztandarowe, ratownicy górniczy oraz uczniowie pobliskich szkół.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.