Bieruń: Kompania Węglowa wybuduje nowy dom dla powodzian

PIAST 02 ARC KW

fot: ARC

Ściana w kopalni „Piast” po porannym wstrząsie została zatrzymana profilaktycznie do środy

fot: ARC

Kompania Węglowa wybuduje nowy dom dla ponad 30 rodzin z Bierunia (Śląskie), mieszkających w niecce powstałej z powodu eksploatacji górniczej. Stare budynki, podtapiane dotąd przez wodę, będą zburzone, a niecka będzie zrekultywowana odpadami z kopalń.

O decyzji zarządu Kompanii poinformował w środę 20 lipca rzecznik firmy Zbigniew Madej. Rozmowy w tej sprawie nabrały przyspieszenia po ubiegłorocznej wizycie premiera Donalda Tuska w Bieruniu. Szef rządu wizytował wówczas tereny dotknięte przez powódź. Powodzianie skarżyli się, że zalanie ich domów było m.in. skutkiem eksploatacji górniczej. Premier interesował się sprawą także wiosną tego roku, kiedy ponownie odwiedził Bieruń.
 

Wydobycie węgla pod Bieruniem prowadzone jest od lat 70. ubiegłego wieku; tylko od 2003 r. dwie kopalnie Kompanii Węglowej - Piast i Ziemowit - wydobyły tam 23 mln ton węgla. Wpływy eksploatacji górniczej obejmują dwie trzecie powierzchni miasta. Najbardziej widoczne są tzw. niecki obniżeniowe, powstające na skutek zapadania się terenu. W mieście jest ich sześć. Nie ma z nich odpływu wody, dlatego muszą pracować przepompownie.
 

W jednej z takich niecek, której głębokość dochodzi do 8 metrów, zlokalizowane są dwa wielorodzinne bloki i inne, mniejsze budynki, garaże i komórki. Tamtejsze mieszkania należą do gminy i osób prywatnych. Domy już wcześniej były podtapiane po opadach deszczu; najbardziej ucierpiały jednak podczas ubiegłorocznej powodzi, kiedy zalana została także kopalniana przepompownia.
 

Po rozmowach zainteresowanych stron ustalono, że najlepszym wyjściem będzie budowa nowego domu dla mieszkańców zalewanych bloków. Powstanie on w innej części miasta, na terenie przekazanym przez samorząd. Zamieszkają tam 32 rodziny. Osiem kolejnych, które nie chcą nowych mieszkań, otrzyma odszkodowania w gotówce. W sumie ugody i budowa nowego budynku mają kosztować Kompanię ok. 7,5 mln zł.
 

Nowy wielorodzinny dom, wraz z garażami, ma być gotowy do końca przyszłego roku - mieszkańcy powinni wprowadzić się do niego najdalej w 2013 r. Inwestycja będzie sfinansowana ze środków kopalń, które wydobywają węgiel pod Bieruniem - Piast i Ziemowit. Ta pierwsza kopalnia będzie mogła bez przeszkód rozszerzyć eksploatację pod niecką; do 2021 r. chce wydobyć jeszcze z tego rejonu ok. 1,5 mln ton węgla.
 

Po wyburzeniu starych domów obszar niecki ma być zrekultywowany. Aby wyrównać ten teren, trafi tam ok. 5 mln ton odpadów z kopalni Piast, czyli przede wszystkim kamienia, wydobywanego wraz z węglem. Dzięki temu w przyszłości teren będzie mógł zostać przeznaczony na inwestycje przemysłowe.
 

W ubiegłym roku Kompania Węglowa wydała na usuwanie szkód górniczych w Bieruniu 9,8 mln zł; na 2011 r. zaplanowała w sumie 8,9 mln zł, nie licząc kosztów budowy nowego domu dla powodzian.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.