Bielsko-Biała: gospodarka odpadami na europejskim poziomie

fot: Krystian Krawczyk

Kiedy tylko gminy wprowadzą nowe systemy zagospodarowania odpadów – każdy z nas ma szansę na niezaśmiecony krajobraz za oknem

fot: Krystian Krawczyk

Samorząd Bielska-Białej kosztem ok. 90 mln zł stworzył kompleksowy system gospodarki odpadami. Ostatnim elementem była budowa zakładu, w którym śmieci będą sortowane, kompostowane i magazynowane - podała bielska spółka komunalna - Zakład Gospodarki Odpadami.

Utworzenie całego systemu trwało cztery lata. Może już działać jego ostatni element: zakład gospodarki odpadami, który kosztował blisko 65 mln zł. Należy do niego m.in.
• sortownia,
• kompostownia odpadów organicznych,
• stacja demontażu śmieci wielkogabarytowych oraz
• punkt przetwarzania odpadów budowlanych i magazyn odpadów niebezpiecznych.

Zakład jest zautomatyzowany. Odpady będą sortowane; trafią na specjalną linię sit o otworach wielkości od 8 do 30 cm. W ten sposób wyselekcjonowane zostaną śmieci organiczne, które trafią do betonowych komór, gdzie będą odpowiednio napowietrzone. Po paru tygodniach powstała wskutek tego masa ponownie trafi na sita; oddzielone będą drobniejsze elementy nieorganiczne, jak np. plastikowe zakrętki. Reszta, już jako bezwonny kompost, trafi na składowisko odpadów.

Zdaniem prezesa Zakładu Gospodarki Odpadami Wiesław Pasierbka, w ramach inwestycji w latach 2008-2011 wybudowano dodatkowy sektor wysypiska, a następnie zamknięto i zrekultywowano stare składowisko. Inwestycja rozwiąże problemy ze składowaniem śmieci komunalnych w mieście oraz w okolicznych gminach na co najmniej kilkanaście lat.

Dotychczas Bielsko-Biała nie posiadała nowoczesnego systemu gospodarki odpadami. Dzięki inwestycji wysypisko będzie spełniało wymogi Unii Europejskiej, co uchroni miasto i okoliczne gminy przed karami, które należałoby zapłacić po 2013 roku za niespełnienie wymogów związanych z redukcją i składowaniem odpadów biodegradowalnych.

Inwestycja kosztowała blisko 90 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło ponad 52 mln zł. 14,5 mln zł to pożyczka preferencyjna z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Resztę stanowiły fundusze własne firmy.

Dotychczas Bielsko-Biała korzystała z wysypiska powstałego w 1960 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.