Bielsko-Biała: 79 projektów do budżetu obywatelskiego

fot: Krystian Krawczyk

Koleje Śląskie obiecują, że mieszkańcy Wadowic będą mogli od soboty jeździć do rodzinnego miasta Bolka i Lolka pociągiem, a nie zastępczą komunikacją autobusową

fot: Krystian Krawczyk

79 projektów zgłosili bielszczanie do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w 2015 r. - powiedział w czwartek (18 września) rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń. Na wybrane w głosowaniu pomysły miasto przeznaczy 3,75 mln zł, czyli ok. 0,5 proc. swoich wydatków.

Ficoń dodał, że projekty zostały podzielone na ogólnomiejskie i lokalne. Te pierwsze dotyczą mieszkańców więcej niż jednego osiedla. Ich wartość nie może przekroczyć 500 tys. zł, a w sumie do podziału jest 1,5 mln zł. Takich propozycji jest 32. Na projekty lokalne, dotyczące jednego osiedla, miasto przeznaczy 2,25 mln zł. Wartość zadania nie może przekroczyć tu 75 tys. zł. Bielszczanie zaproponowali 47 takich inwestycji.

Wśród projektów ogólnomiejskich znalazły się m.in. propozycje rozbudowy infrastruktury miejskiej, turystycznej i sportowej, organizacji wydarzeń patriotycznych, kulturalnych i ekologicznych. Jest wśród nich pomysł stworzenia dla 10 tys. uczniów bielskich szkół zajęć z pierwszej pomocy i bezpieczeństwa w górach i budowa ścieżek rowerowych. Są projekty nawiązujące do historii: "Kulinarny Mały Wiedeń", przypominający potrawy dominujące w Bielsku i Białej za panowania cesarza Franciszka Józefa I, a także odtworzenie konnego tramwaju wiedeńskiego. Bielszczanie zaproponowali też ustawienie rzeźb przedstawiających postaci z filmów bielskiego Studia Filmów Animowanych i budowę hali dla miłośników sportów ekstremalnych.

Pomysły lokalne dotyczą m.in. budowy parkingów, zorganizowania darmowych treningów piłkarskich, budowy siłowni osiedlowych na powietrzu, zakupu sprzętu audiowizualnego, z którego korzystaliby mieszkańcy, a także zorganizowania czasu seniorom. Najwięcej takich propozycji wpłynęło z osiedla Wojska Polskiego - pięć. Sześć z 30 dzielnic nie złożyło żadnej propozycji.

Ficoń poinformował, że projekty zostaną zweryfikowane pod kątem wymogów formalnych, a następnie trafią pod głosowanie, które odbędzie się między 7 a 14 listopada. Udział będzie mógł w nim wziąć każdy mieszkaniec miasta powyżej 16. roku życia.

Do poprzedniej, pierwszej edycji bielszczanie zgłosili ogółem 171 projektów. Pod głosowanie trafiło 108. Zdaniem Ficonia mniejsza obecnie ilość zgłoszonych projektów ma związek z wzrostem doświadczenia mieszkańców.

- W pierwszej edycji bielszczanie zareagowali żywiołowo i zgłosili wszystkie inicjatywy; niektóre nie spełniały wymogów formalnych. Teraz nabrali doświadczenia i zgłaszają inicjatywy szersze, łączące osiedla - wyjaśnił.

Ocenił, że dzięki wspólnemu działaniu ich szanse rosną.

W pierwszej edycji do rozdysponowania było 2 mln zł. Najwięcej głosów zgromadziła kontynuacja budowy stacjonarnego hospicjum (1,9 mln zł). Wybrano też projekty dotyczące całodobowej opieki weterynaryjnej (42 tys. zł) i zakupu sprzętu dla Starobielskiego Ośrodka Edukacji Kulturalnej (43 tys. zł). Głosy oddało ok. 30 tys. spośród 175 tys. mieszkańców. Ficoń powiedział, że tak duże zaangażowanie sprawiło, iż samorząd zwiększył teraz kwotę na ten cel.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. Idea budżetu obywatelskiego powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców. Został wprowadzony w latach 1991 i 1992. W Polsce realizuje go już kilkadziesiąt miast.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.