Białoruś: wzrosną opłaty za tranzyt produktów naftowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

2 mld dolarów trzeba zainwestować, by można było w Białorusi wydobywać gaz łupkowy

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od 1 grudnia 2013 roku Białoruś zwiększy taryfę tranzytu produktów naftowych - podał rosyjski serwis informacyjny Neftegaz.ru.

Opłata tranzytowa produktów naftowych transportowanych przez Białoruś wzrośnie o 0,85 proc. do 2,36 dolarów za 1 tys. na 100 kilometrów. Poprzednia podwyżka opłaty tranzytowej na Białorusi miała miejsce w kwietniu tego roku. Wówczas wzrost taryfy wyniósł 12 proc. do 2,34 dolarów. Tranzyt produktów naftowych przez Białoruś realizuje rosyjskie przedsiębiorstwo Zapad-Transnieftieprodukt.

Średnia roczna wielkość tranzytu wynosi około 9 mln ton. Decyzja o zwiększeniu opłaty tranzytowej jest podejmowana na mocy rosyjsko-białoruskiego porozumienia o współpracy przy eksploatacji magistrali przeznaczonej do transportu produktów naftowych znajdujących się na terytorium Białorusi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.