BHP – lepiej zapobiegać, to się opłaci

fot: Maciej Dorosiński

Poziom wiedzy na temat BHP wśród pracowników PGG rośnie m.in. dzięki konkursowi Pracuję Bezpiecznie

fot: Maciej Dorosiński

Nakłady na cele związane z bezpieczeństwem i higieną pracy w Polskiej Grupie Górniczej wzrastają. W 2021 r. spółka na ten cel wydała 813 mln zł. Rok wcześniej było to ponad 736 mln zł.   

W przeliczeniu na jednego pracownika zatrudnionego w kopalni to prawie 22,82 tys. zł, czyli o ponad 3 tys. zł więcej niż w 2020 r. 

Jak podkreśla dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy PGG Grzegorz Ochman, ponad połowę środków przeznaczono na profilaktykę w zakresie zagrożeń naturalnych i pożarowych występujących w kopalniach węgla kamiennego. W ciągu minionych 12 miesięcy na ten cel spółka wydała 431 mln zł.

– Najwięcej przeznaczono na profilaktykę pożarową. Było to ponad 231 mln zł. Podobne środki na ten cel zostały wydatkowane w 2020 r. Różnica wynosi zaledwie pół procenta. Jest to jedno z głównych wyzwań w naszych kopalniach i dlatego zwracamy na nie szczególną uwagę – stwierdza dyrektor Ochman.

Na zwalczanie zagrożenia metanowego wydano w 2021 r. prawie 117 mln zł. Natomiast na profilaktykę związaną z tąpaniami spółka wydała ponad 21,9 mln zł. Tu nakłady wzrosły o prawie 6 mln zł w porównaniu z rokiem 2020.

W minionym roku PGG zwiększyła także wydatki na szkolenia i kursy kwalifikacyjne. Należy nadmienić, że 2020 r. ze względu na ogłoszenie na obszarze kraju stanu epidemii był czasem, w którym dominowały szkolenia e-learningowe. Natomiast w 2021 r., po wprowadzeniu w PGG „Zasad bezpiecznego przeprowadzania szkoleń”, powrócono do szkoleń stacjonarnych z zachowaniem reżimu sanitarnego. W kategorii „Szkolenia podnoszące kwalifikacje” w 2021 r. nakłady wzrosły o prawie 32 proc. i przekroczyły ponad 14 mln zł.

– Szkolenia są ważnym elementem w kształtowaniu odpowiednich postaw i wzorców zachowań. Uważamy, że za ich pośrednictwem jesteśmy w stanie dotrzeć do załóg i przekazać im niezbędną wiedzę. Ta wiedza w określonych sytuacjach może okazać się na wagę złota, bo może kogoś uchronić przed uszczerbkiem na zdrowiu, czy nawet utratą życia. Prewencja wciąż jest najlepszym sposobem zapobiegania niebezpiecznym zdarzeniom. Oczywiście w założeniu chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, gdzie nie ma żadnych wypadków. Trzeba też przypomnieć, że niezależnie od branży mówi się, że każda złotówka wydana na BHP zwraca się wielokrotnie – podsumowuje dyrektor Grzegorz Ochman.

Podkreślić należy, że znaczącymi kosztami w nakładach na cele BHP są także posiłki profilaktyczne i napoje. W roku 2021 wyniosły one ponad 155 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.