Bezpłatna komunikacja dla uczniów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

fot: Andrzej Bęben/ARC

Najmniej piątek w sondażu wystawiono komunikacji miejskiej...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od poniedziałku - jak już informowaliśmy w portalu nettg.pl - uczniowie do 16. roku życia mogą darmo podróżować komunikacją miejską w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, skupiającej 41 miast i gmin centralnej części Śląskiego. Ujednolicono też zasady podróżowania na obszarze obsługiwanym przez trzech organizatorów komunikacji.

Wchodzące w życie z początkiem roku zmiany to efekt powołania w ubiegłym roku metropolii - nowej struktury samorządowej, do której zadań należy m.in. organizacja transportu publicznego. Dzięki porozumieniu trzech organizatorów komunikacji, od 1 stycznia udało się wprowadzić wspólną taryfę, która objęła także Tychy i okolice, dotąd mające odrębny system komunikacji miejskiej.

Jedną z najistotniejszych zmian, obowiązujących od poniedziałku na zamieszkanym przez blisko 2,3 mln osób terenie całej metropolii, są bezpłatne przejazdy dla uczniów do 16. roku życia. Podstawą darmowych przejazdów jest ulga zakodowana w osobistej Śląskiej Karcie Usług Publicznych (ŚKUP) każdego ucznia - jednak do czasu uzyskania kart przez wszystkich uprawnionych, bezpłatne przejazdy mogą odbywać się na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.

Na razie przy kontroli wystarczy ważna legitymacja 
- Do czasu wyrobienia przez dzieci i młodzież kart ŚKUP, przy kontroli biletów honorowane będzie okazanie ważnej legitymacji szkolnej, potwierdzającej wiek pasażera - podał Miejski Zarząd Komunikacji (MZK) w Tychach.

Szczegóły składania wniosków o kartę ŚKUP dla dzieci znajdują się na stronie internetowej www.portal.kartaskup.pl. Karty można również uzyskać w Punktach Obsługi Klienta.

Jak podaje Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), docelowo uprawnienie ucznia do bezpłatnych przejazdów będzie musiało być zakodowane na karcie ŚKUP, a każda osoba korzystająca z tego prawa będzie miała obowiązek odbijania swojej karty w pojazdach. Podstawą do zakodowania ulgi na karcie będzie ważna legitymacja szkolna; karta będzie kodowana jednorazowo.

Bezpłatne przejazdy uczniów są możliwe na liniach organizowanych przez MZK Tychy, KZK GOP oraz Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. Zwolnienie z opłat dotyczy również dzieci i młodzieży z tych gmin należących do tyskiego porozumienia międzygminnego, które nie weszły w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dzieci do 7 lat za darmo - o wieku oświadcza opiekun
Kart ŚKUP nie potrzebują natomiast dzieci do 7. roku życia - w ich przypadku do bezpłatnych przejazdów komunikacją wystarczy oświadczenie opiekuna, dotyczące wieku dziecka.

W ramach obowiązującej od poniedziałku nowej taryfy zakres obowiązywania biletów jednorazowych (krótkookresowych) został rozszerzony na teren MZK Tychy, wydłużono także czas obowiązywania biletów - zamiast dotychczasowych 15, 30 i 60 minut, bilety będą ważne odpowiednio przez 20, 40 lub 90 minut.

Pasażerowie posiadający stare wzory biletów mogą korzystać z nich na nowych zasadach - nie trzeba ich wymieniać ani oddawać; od poniedziałku są one ważne na terenie całej metropolii, czyli bilet KZK GOP także na terenie Tychów, a bilet MZK Tychy - na liniach KZK GOP. Czas obowiązywania biletów jest zgodny z nowym cennikiem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.